Éppen a héten cikkeztük arról, hogy Magyarországon milyen sokat kell gürcölni egy tisztességes telefonért, tisztességes előfizetéssel, míg tőlünk nyugatabbra, de még a régióban is sokkal könnyebben vesz meg valaki mondjuk egy iPhone-t.
A számításunkat remekül kiegészíti az a tanulmány, amelyet egy finn piackutató cég végzett és amelynek eredményét az MTI ismerteti. A cég nem a készülékek és az előfizetések tükrében vetette össze az egyes országok ajánlatait, hanem azt nézte meg, hogy 35 euróért (kb. 10 500 forint) a 4G mobil előfizetők mekkora adatforgalmat kapnak.
A finnek ezért a pénzért 50 GB-ot, amely az európai átlag tízszerese és a magyar százszorosa (!). Igen, ugyanis ezért a pénzért – amely nem mellesleg a nettó átlagbér közel 7 százaléka – mi fél GB-ot kapunk. Ez aktív telefonhasználat, videózás, videótelefonálás, képek küldözgetése, de még a Facebookon való barangolás, vagy internetes rádióadások hallgatása mellett is édeskevés.
A németeknél 1 giga jár ennyi pénzért. A szomszédos országok közül Ausztriában 13, Lengyelországban 10, Szlovéniában 8 gigabájt, Horvátországban, a Cseh Köztársságban és Szlovákiában 4 gigabájt, Romániában pedig 3 gigabájt adatforgalmat biztosítanak ekkora összegért.
A németek tavaly előfizetőnként havi 410 megabájt adatot "fogyasztottak", többet az egy évvel korábbi 280 megabájtnál. A finnek tavaly havi átlagban 5,1 gigabájtot használtak fel, 2013-ban pedig 2,89-et.
Ezek után nem kell csodálkozni, hogy az internetről szóló nemzeti konzultáció egyik kérdése, hogy legyen-e minden településen ingyenes wi-fi. „Wi-fi-vadász” nép a magyar és bizony ilyen árak, ekkora adatcsomagok és fizetések mellett ez érthető is.
Hogy miért kapunk mi a pénzünkért ilyen kevés adatforgalmat, annak nyilván piaci okai vannak. Reméljük, hogy ez a jövőben változni fog, de hogy addig pénzt öljünk a több mint 3 ezer település wi-fi-vel való felszerelésére, annak nem sok értelmét látni. Főleg azért nem, mert ha a szolgáltatók közötti verseny egyszer majd nálunk is elhozza a 3-5 GB-os alapcsomagokat, akkor senki sem fog majd a lassú közösségi internethálózatokra csatlakozni, amelynek a sebessége ugyebár a használattól, vagyis az igényektől függ.
Már nem kell sokat várni és kiderül, hogy miként dönt a nép.
Szász Péter
mfor.hu