3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt évek statisztikái alapján a cégek csupán kétharmada szokta a határidőig beadni a mérlegeket, röviddel a határidő lejárta után alakul ki a 90 százalékos beadási hajlandóság. Idén ez a trend megváltozhat.

Bár a határidő idén is május 31-edike, a korábbi évekhez képest már most lényegesen több cég adta be az éves mérlegét. A tavalyi, hasonló időszakkal összevetve 25 százalékkal több a beadott mérlegek száma - derül ki a ceginfo.hu online adatbázisából.

2010-től 2013-ig folyamatosan nőtt a határidőt betartó cégek száma (69,8%-ról 77,8%-ra), ellenben a következő két évben ez jelentősen visszaesett (62,1 illetve 64,8 százalékra). Viszont az utóbbi két évben volt a legmagasabb arányú a határidőt maximum egy hónappal túllépők száma, így június 30-ig a cégek 91,7 százaléka tett eleget a kötelezettségének – ez körülbelül 440 000 vállalkozást jelent.

Így újul meg a pesti Duna-part

Idén úgy tűnik, még kevesebb cég fog kicsúszni a határidőből. Míg a korábbi évek során a jelen időszakig (azaz a 17. hétig) átlagosan 32 000 cég nyújtotta be a mérlegét, addig idén már 42 000 cég fölött jár a céginfo.hu számlálója. Amennyiben a trend folytatódik, minden eddiginél korábban elérhetővé válnak a mérlegek feldolgozott adatai.

A megélénkült mérlegbeadási tendencia oka lehet, hogy az Országgyűlés tavaly év végén a 2015. évi CXCIV. törvény elfogadásával 2016. január 1-jétől megszüntette a számviteli beszámoló közzétételéért fizetendő díjfizetési kötelezettséget. Azaz ingyenessé vált a mérlegadatok benyújtása, ezzel is csökkentek a cégek anyagi terhei. Más előnnyel is jár ez az új trend: a könyvelők számára is nagy segítség, hogy a munkaterhük egyenletesebbé válhat - korábban a cégek kétharmada a határidő környéki két hétben nyújtotta csak be a bevallását.

Aki május 31-ig nem küldi be, és nem teszi közzé elektronikusan beszámolóját, azt az adóhatóság 15 napon belül felszólítja a közzétételi kötelezettség teljesítésére. 15 napon belül a NAV hivatalból naponta köteles ellenőrizni és összevetni a közzététel állapotát. A mulasztók számára az adatfeldolgozástól függően fogja kiküldeni a felszólításokat a maximum 500 ezer forintig terjedő pénzbírsággal – olvasható az ado.hu portálon.

A NAV a pénzbírság mellett felszólítja a vállalkozást, hogy 30 napon belül pótolja a hiányosságát, s tegye közzé a beszámolóját. Amennyiben ez nem történik meg, akkor a 31. napon a rendszer már jelzi, hogy a következő felszólítást is ki kell küldeni a mulasztó adózónak. Ekkor a hatóság már 1 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhat. A második felszólításban a bírság mellett újabb 60 napot biztosítanak a beszámoló beadására. Amennyiben ez is eredménytelenül telik el, vagyis továbbra sem kerül közzétételre a beszámoló, akkor hivatalból törlik a társaság adószámát.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!