Egyelőre nincsenek végleges adatok a januári kiskereskedelmi forgalmat illetően, azonban a becslések szerint kiugróan rossz hónapjuk lehetett az üzleteknek. Ráadásul a következő hónapokban sem látszik sok javulás, talán az év második felében várhatunk egy kis pozitív elmozdulást. Addig azonban sok bolt számára még a túlélés lesz a tét, ugyanis tartalékaik szinte egyáltalán nincsenek.
A hó csak a hab volt a tortán
A múlt hét végén két nap alatt jelentős mennyiségű hó esett le, ami a hírek szerint az üzletek forgalmára is hatással volt. Lényegében ez már csak egy utolsó csepp volt a pohárban az amúgy is gyenge januári hónapban. "Nagy valószínűséggel a január nagyon-nagyon gyenge időszak volt a kiskereskedelemben, több ok miatt is: egyrészt a gazdasági válság miatt, másrészt pedig a hetek óta tartó rossz időjárásnak köszönhetően" - mondta el az mfor.hu kérdésére Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A szakember szerint a hétvégi zord időben akár településen belül is lehettek jelentős különbségek. "Egyes vásárlók a nagy hipermarketekbe mentek a havazás idején, és több napra előre bevásároltak, mások viszont nem ásták ki az autót a hó alól, inkább csak a sarki kisboltba mentek le" - vázolta fel Vámos György.
A válság egyik legnagyobb vesztesei
"A januári forgalom egyébként is vissza szokott esni a karácsonyi csúcsidőszakhoz képest, most viszont várhatóan az átlagnál nagyobb lesz a csökkenés, amiben a hatnapos BKV-sztrájk is közrejátszhatott" - vélekedik Vámos György.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára hozzátette: a kereskedőknek már nincsenek tartalékaik. "2006-ban még 166 ezer kereskedelmi értékesítőhely volt Magyarországon, 2009 júniusára ez 156 ezerre csökkent. A válság legnehezebb időszaka azonban a tavalyi év második fele volt, amiről még nincsenek adatok, de minden bizonnyal ezres nagyságrendben zártak be boltokat" - teszi hozzá a szakember.
A várakozások szerint az idei első félévben tovább csökkenhet az üzletek száma, Vámos szerint azonban talán nagyobb baj, hogy az alkalmazottak száma is jelentősen csökkent. "A kereskedelem a válság egyik legnagyobb vesztese: 2008 novembere és 2009 novembere között 28 ezerrel csökkent a szektorban foglalkoztatottak száma a válság hatására" - teszi hozzá Vámos György.
Beke Károly
Menedzsment Fórum