A Magyar Telekom vesztesége 1,6 milliárd forint volt a tavalyi 40,3 milliárd forintot követően, egy éve azonban jelentős egyszeri tételekkel kellett szembenéznie a társaságnak. 2011 év végén 31,4 milliárd forintos értékvesztést számolt el Macedóniában, míg a hazai adótörvények változása miatt 15 milliárd forintnyi egyszeri halasztott adókötelezettsége keletkezett.
Mindeközben 3,4 százalékos árbevétel növekedésről számolt be a Magyar Telekom a negyedik negyedévben, amivel a piac előrejelzést sikerült túlszárnyalni. A bevételek növekedését több tényező is támogatta, amelyek összességében ellensúlyozni tudták a vezetékes és mobil hangalapú értékesítés csökkenését.
Az egyik támogató tényező az energiaszolgáltatás bevételeinek megugrása volt, ezen kívül a rendszerintegrációs/IT, illetve a TV, és okostelefonok értékesítése ugrott meg nagyobb mértékben, mint amire számítani lehetett.
Ötödével visszaeső EBITDA
A várakozásoknak megfelelően ötödével esett vissza a társaság EBITDA-ja, ami a szektort sújtó különadók megugrásának tudható be, ugyanis a július 1-jén bevezetett telefonadó 4,4 milliárd forintos többletterhet jelentett a cégnek. Ezen kívül a végkielégítéssel kapcsolatos költségek is magasabbak voltak 1,1 milliárd forinttal, mint egy évvel korábban.
31,8 százalékra esett vissza a Magyar Telekom EBITDA marginja, ami nem csak az előző negyedévhez és az egy évvel korábbi értékhez képest óriási visszalépés, hanem a piaci konszenzushoz is. A csökkenés oka az alacsony jövedelmezőségű energia kiskereskedelmi és rendszerintegráció bevételek megugrása, szemben a magas jövedelmezőségű hangszolgáltatási bevételek visszaesésével.
Növekvő árbevétel
2012 egészét tekintve 1,6 százalékos árbevétel növekedésről számolt be a Magyar Telekom az előző évhez képest.
2012-ben 4,4 százalékkal csökkent a tisztított EBITDA, amivel sikerült megfelelni a menedzsment 4-6 százalékos csökkenést előrejelző elvárásának, igaz ez csupán egy egyszeri tételnek tudható be. A harmadik negyedév során ugyanis egy 5,7 milliárd forint értékű macedón ingatlan tranzakciót bonyolított le a Magyar Telekom, amit ha nem vennénk figyelembe, akkor már nem sikerült volna teljesíteni a célt.
Mi várható 2013-ban?
2013-ban tovább csökkenhet a Magyar Telekom jövedelmezősége a menedzsment várakozása szerint. A bevételek terén 0-3 százalékos, míg a tisztított EBITDA soron 4-7 százalékos csökkenésre számítanak a 2012-es éves számokhoz képest. A beruházásokra fordított összeg mintegy 5 százalékkal lehet alacsonyabb mint tavaly, ha a frekvenciasávok vételét figyelmen kívül hagyják.
2013 eredményét ronthatja az idén bevezetett közműadó, melyet teljes egészében az első negyedévben fog elszámolni a társaság, ugyanakkor a távközlési szektoradó a jelenlegi állás szerint kivezetésre kerül.
Pozitív jelzések az osztalék fenntartása szempontjából
A menedzsment egyelőre még nem tette közzé éves osztalékfizetési javaslatát, de a nap folyamán erre is sor kerülhet.
61,7 milliárd forintnyi szabad pénzáramlása keletkezett 2012-ben a társaságnak, ami magasabb, mint a pénzügyi vezérigazgató-helyettes által novemberben várt 60 milliárd forintos érték. Mindez egy részvényre vetítve 59 forintnak felel meg.
Az osztalék szinten tartását támogatja az eladósodottsági ráta további csökkenése, ugyanis a júniusi 39,3 százalékot, és a szeptemberi 36,4 százalékot követően év végére 34,3 százalékra olvadt a mutató értéke. Ezzel a menedzsment által meghatározott 30-40 százalékos sáv aljához került ismételten közelebb a nettó adósságráta.
A gyorsjelentést követően az eladósodottsági ráta csökkenése, illetve a részvényenkénti 59 forintos szabad pénztermelés is támogatja, hogy a Magyar Telekom fenntartsa az 50 forintos részvényenkénti osztalékot, ugyanakkor a menedzsment 2013-ra vonatkozó további jövedelmezőség romlását váró előrejelzése mindenképp figyelmeztető jelzésnek számít. Ezen kívül az összeg fenntartása ellen szól a 900 megahertzes frekvenciatender eredményének megsemmisítése, valamint a második félévben várható 800 megahertzes frekvencia értékesítés is, melyek további kiadásokkal járhatnak. Magyarország költségvetési hiányának 3 százalék alatt tartása pedig további veszélyforrást jelenthet a telekommunikációs cégek számára is.
A régiós telekomcégek sorozatos osztalékcsökkentése újabb kérdéseket vet fel a Magyar Telekom osztalékának fenntartása mellett. A főbb szektortársak egyaránt kétszámjegyű csökkentést hajtottak végre az előző évek osztalékához, illetve az idei évre eredetileg tervezett összegekhez képest is.
mfor.hu