Danks Emese, a Tesco szóvivője a lapnak elmondta: egy egyszerűbb elszámolási rendszert kívántak bevezetni, amely mindenki számára átláthatóbbá teszi a pénzmozgást. Franciaországban például szinte minden kereskedő az utólagos elszámolást részesíti előnyben, az angolszász területeken azonban nem ritka az előre számolt árkedvezmény.
Magyarországon 40-60 százalékos arányban oszlott meg az előbb és az utóbb fizetett kedvezmény. A Tesco - méreténél fogva - most ezt felboríthatja. A gyártók az utólagos kedvezményfizetéseket preferálják. Ez abból adódik, hogy a hipermarketláncok általában több tucat címszó alatt szednek a gyártóktól hozzájárulásokat, a polcrendezéstől a belistázásig. Ezeknek az utólagos fizetésével a gyártók rákényszeríthetik a kereskedőt, hogy elvégezze a felszámított szolgáltatásokat. Az új fizetési rendszertől azért is tartanak a beszállítók, mert véleményük szerint a hipermarketlánc még utólag is bejelentheti igényét egy-egy bónuszkedvezményre.
Egy hipermarketlánc árszínvonala leginkább ezektől a kedvezményektől marad versenyképes, az utólagos elszámolásokból azonban sokszor adódik komoly vita. Ez esetenként odáig fajul, hogy a beszállító felszámolási eljárást kezdeményez a lánc ellen - számol be a Napi Gazdaság.