"Az elmúlt hónapokban érezhetően megnőtt Magyarország és Budapest mint turisztikai célpont iránt az érdeklődés. Az orosz utazók újra felfedezik a magyar gasztronómiát és egyre inkább a gyógyvizeket" - mondta el Fábián Pál jekatyerinburgi főkonzul.
Többségben az oroszok
A Budapest és az Urál-hegységnél fekvő város között közlekedő járat jegyeinek túlnyomó részét, mintegy kilencven százalékát Oroszországban értékesíti a légitársaság. Az utasok nyolcvan százaléka Budapest és Jekatyerinburg között utazik, húsz százaléka pedig - a Malév hálózatán - továbbutazik Nyugat-Európába. A legnépszerűbb célállomások közé Párizs, Várna, Podgorica és a német városok tartoznak, tudatta lapunkkal közleményben a társaság.
Mint ismert, a Malév 2007. április 27-én indította el új generációs Boeing 737NG gépeit Budapest és Jekatyerinburg között, kezdetben heti négy alkalommal. Bár a járat január közepére elért ötven százalékos telítettsége jelentős javulás a kezdeti időszakhoz képest, az még így is jelentősen elmarad például a sikeres diszkont-légitársaságoktól, amelyek átlagban 80-85 százalékos kihasználtsággal közlekedtetik gépeiket.
A járatnak mindenesetre új lökést adhat a jekatyerinburgi magyar főkonzulátus, amely tavaly december 21-én nyílt meg. "Ezáltal lényegesen leegyszerűsödik a térségben lakók számára az utazás Magyarországra és Európába, hiszen a főkonzulátus által kiadott vízummal valamennyi Schengen-országba el lehet jutni. Ezentúl az idei nyári menetrendünk a helyi piac igényeit a korábbinál jobban figyelembe veszi majd, és jobb csatlakozásokat fog biztosítani Európa többi nagyvárosa felé”- emelte ki Leonov Péter, a légitársaság vezérigazgatója.
Hat százalékkal nőtt az utasszám
Ami a Malév egész éves teljesítményét illeti, az utasszám tavaly 3 millió 127 ezerre nőtt, ami hat százalékos növekedést jelez 2006-hoz képest. Az üzleti utasok száma ennél nagyobb mértékben, mintegy tíz százalékkal emelkedett.
Leonov Péter korábban az MTI-nek elmondta: 2007-et ugyan veszteséggel zárja a légitársaság, ám az üzemi szintű eredmény várhatóan negyven százalékkal jobb lesz a 2006. évinél. Mint ismert, üzemi szinten a Malév tavalyelőtt 10,8 milliárd forint veszteséget könyvelt el.
Várakozásai szerint idén - a szervezeti átalakítás, a kereskedelmi terület megerősítése és a költséglefaragásnak köszönhetően - várhatóan 1,5 milliárd forint körülire csökken az üzemi szintű veszteség, emellett - 2006-hoz képest - nyolcmilliárd forintos bevételi többletet és hétmilliárd forinttal alacsonyabb kiadást prognosztizál.
W. B.
Menedzsment Fórum