Az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek közül ebben a hónapban a vegyipari index a legnagyobb (75,2), amit a kohászat fellendülése követ 70,5 indexértékkel. A regionális BMI-k közül az Észak-magyarországi index a legnagyobb (70,8), ezt követi a Központi körzet növekedése 66,5-ös indexértékkel.
A felmérés módszertanát az Egyesült Államok Ellátási lánc Menedzsment Intézete (Institute for Supply Management) dolgozta ki. A beszerzési vezetők körében végzett felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira.
Az Üzleti Jelentések 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésen alapul. A havi rendszerességgel végzett megkérdezéseket az MLBKT megbízásából a PK&T Kft. végzi.
A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelzi, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülése, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
Fellendülést mutat a magyar menedzserindex
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szeptemberi értéke 60,5 közölte a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság. Az enyhébb augusztusi növekedést nagyobb fellendülés követte az év harmadik negyedévének utolsó hónapjában. Az index értéke 9,1 százalékponttal haladja meg az egy hónappal korábban mért értéket (51,4). Ebben az évben eddig ez a legnagyobb növekedést jelző Beszerzési Menedzser Index, ami a felmérés történetének indexértékeihez viszonyítva is magas értéket jelent, hiszen csupán 1,0 százalékponttal marad el az 1998 márciusában mért (61,5) legnagyobb BMI értékétől.