3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint negyedével nőtt júniusban a légi teherforgalom az egy évvel korábbihoz képest, a személyforgalom pedig 10 százalékot meghaladó mértékben bővült szerdán megjelent adatok szerint, amelyek azt valószínűsítik, hogy a vártnál gyorsabban kapaszkodik ki a válságból a légi közlekedési ágazat.

A nagy kérdés most már az, hogy meddig tarthat a százalékosan kétszámjegyű növekedés - kommentálta Giovanni Bisignani, a Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség (IATA) vezérigazgatója a 230 légitársaságot - az ágazat 93 százalékát - képviselő szervezet friss kimutatását.

A statisztika szerint a teherforgalom 26,5 százalékkal bővült júniusban, ami ugyan elmarad a 34 százalékos májusi növekedéstől, de a forgalom volumene már meghaladja a világméretű válság előtti időszak legjobb hónapjaiban, 2008 első negyedévében jellemző szintet. Elemzők rámutatnak: az adat sokatmondó, mert a légi teherforgalom alakulása előre jelzi a globális kereskedelem és a világgazdaság várható fejlődési irányát. Az IATA becslése szerint értékben számolva a világkereskedelem 30 százalékát bonyolítják le légi úton.

A személyforgalom 11,9 százalékkal haladta meg júniusban az egy évvel korábbit, a járatok kihasználtsága pedig a történelmi csúcs közelében, 79,8 százalékon volt. Ugyanakkor a regionális eltérések jelentősek, Európában például alig harmadakkora mértékben bővült a forgalom, mint Afrikában.

Európában 7,8 százalékos növekedést mértek, az ázsiai-csendes-óceáni térségben pedig 16 százalékkal nőtt a forgalom, főként a kínai piac növekedése révén. A Közel-Keleten 18 százalékos volt a növekedés, amiben a globális légi közlekedési csomópontok kiépítését célzó stratégia sikere tükröződik. Az afrikai térségben működő légitársaságok személyforgalma 21 százalékkal nőtt éves bázison, elsősorban a dél-afrikai labdarúgó világbajnokság hatására.

Az IATA június elején megjelent prognózisa szerint az idén ismét nyereséges lehet a légi közlekedés, 2007 után először. Az ágazat szereplőinek összesített profitja 2,5 milliárd dollár körül alakulhat. Előző, márciusi előrejelzésében még 2,8 milliárd dolláros veszteséget valószínűsített a szervezet.

A júniusi adatokat értelmezve Giovanni Bisignani kiemelte: a kilábalás gyorsabb a vártnál, és semmi sem utal arra, hogy a közeli jövőben jelentősen alábbhagyna a lendület, némi lassulás azonban várható a következő hónapokban, mert érezhetővé válnak majd a kormányzati megszorító programok hatásai, és véget ér a válságok utáni időszakok jellemző folyamata, a raktárkészlet-feltöltés.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!