Az egyik legfelkapottabb magyarországi borászat, a Sauska rosszul jött ki egy élelmiszerbiztonsági ellenőrzésből - derül ki egy viszonylat friss jelentésből, amit a Földművelésügyi Minisztérium tett közzé a minap.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter
A több borvidéken is érdekelt borászatnál végzett vizsgálat során nem talált mindent rendben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Mint a jelentésből kiolvasható, szám szerint 45 villányi tétel adminisztrációja nem felelt meg a hatóság szerint a jogszabályoknak. Hivatali nyelven szólva: a borászat hatósági nyilvántartásban fellelhető négyjegyű forgalomba hozatali engedély-azonosítók nem feleltethetők meg az ügyfél által előállított és forgalmazott 45 borászati termék-tétellel.
A NÉBIH megállapította továbbá, hogy a bortételeket az "ügyfél" (vagyis a Sauska) engedély nélkül hozta közfogyasztásra forgalomba, jogsértő módon tüntette fel a hamis, más ügyfél részére kiadott forgalomba hozatali azonosítókat.
A jogsértések részeként megállapították továbbá, hogy a tételekre vonatkozó hivatalos nyilvántartás nem felel meg a vonatkozó jogszabályi előírásoknak.
A lista szerint 2012-es és 2013-as tételek az érintettek, köztük Cuvée-k, Cabernet Franc-ok, Kékfrankosok.
A Sauskának Tokajon és Villányban van pincészete. A társaság székhelye Dunakeszin található, és érdekességként megemlíthető, hogy - a borászatban talán szokatlan módon - egy lámpatechnológiával foglalkozó társaság áll mögötte. A borászatnak ugyanis két tulajdonosa van: az egyik - az SSC Company, L.L.C. - az Egyesült Államokban van bejegyezve, a másik pedig egy magyarországi cég, a LIGHTTECH Lámpatechnológiai Kft.. Ebben a cégben van tulajdona Christian Sauskának, azaz Sauska Krisztiánnak, a borászat névadójának.
Arról egyébként már december elején elkezdtek szállingózni a hírek, hogy nehézségei támadtak az ismert borászatnak. Az ebben a cikkben említett jogsértések hasonlóak ahhoz, ami a most közzétett NÉBIH-jelentésben is szerepel, de a megjelölt tételekben - az évjáratukban - van eltérés. A hivatkozott cikkben ugyanis 2014-es és 2015-ös tételek visszavonásáról is szó van. Vagyis lehet, hogy még súlyosabb helyzetbe került a borászat az elmúlt időben, mint amire a most publikált jelentésből gondolni lehet.
Baka F. Zoltán
mfor.hu