Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) által létrehozott Nemzeti Ifjúságkutató Intézet (NII) elkészítette első szociológiai elemzését, mely szerint a munkanélküliséget (47 százalék), a pénztelenséget (32 százalék) és a lakáshelyzet (32 százalék) megoldását tartják a fiatalok ma a legégetőbb problémának.
A felmérés során a több mint nyolcezer 15 és 29 év közötti fiatal nem véletlenül említették első helyen a munkanélküliséget. A munkába állás ideje jelentősen kitolódott: szakmunkásoknál 17 év helyett 18--19 évnél, a szellemi tevékenységet végzőknél 20 évnél kezdődik. A felmérés szerint a korosztály 45 százaléka mondta magát gazdaságilag aktívnak, 14 százalékuk inaktívnak, 6 százalékuk munkanélkülinek vallotta magát. A budapesti fiatalok 33 százaléka már legalább egyszer volt munkanélküli, a vidéken élők esetében ez az arány eléri az 53 százalékot.
A felméréssel kapcsolatban Strumpf István kancellária miniszter beszédében elmondta, hogy ma az "ifjúsági lét" tovább tart, az egyetemi tanulmányok kitolódnak, de ugyanakkor a mai generáció képzettebb, határozottabb elképzelései, igényei vannak környezetével, munkahelyével kapcsolatban.
Deutsch Tamás miniszter elmondta, hogy az eredményeket a politikai döntéseknél is figyelembe veszik: így a kormány lakáskölcsön programjánál, mivel a fiatalok 32 százaléka a kétségbeejtő lakáshelyzetet tartja a legégetőbb problémájának.
Érdekes szociológiai problémákat vet fel a felmérés informatikai vonatkozása. Megállapítást nyert, hogy elsősorban a család anyagi hátterétől függ a fiatalok számítógéphez, illetve internethez jutása. A szélesen értelmezett informatikához, és az abból fakadó előnyökhöz való hozzáférés ma Magyarországon az ifjú generáció számára nem egyformán elérhető, és ez a fiatalok közötti új keletű esélyegyenlőtlenség egyik fő forrása lehet.
Fiatalok problémái
Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) által létrehozott Nemzeti Ifjúságkutató Intézet (NII) elkészítette első szociológiai elemzését.