3p

Azok után, hogy a piac által létrehozott munkahelyek évesített száma már hónapok óta egyre gyorsuló ütemben csökken előző évhez képest, nem meglepő, hogy az állástalanok körében fokozódik a harc az üres pozíciókért.

A munkaerőpiacon a legfrissebb adatok szerint a foglalkoztatottak száma válság előtti szintre emelkedett az elmúlt hónapokban, az elmúlt év változásainak eredményeként az aktivitási ráta soha nem látott magasságokat ért el, a munkanélküliségi arány mérséklődött és a nyilvántartott álláskeresők száma is némi csökkenést mutatott az elmúlt hónapok adatai alapján.

Ha azonban mélyebben megvizsgáljuk a statisztikákat, akkor kiderül, hogy ott, ahol a gazdasági növekedés szempontjából kulcsfontosságú lenne az előrelépés, inkább állóvízre hasonlít a jelenlegi helyzet. A piac által létrehozott új munkahelyek száma ugyanis hónapról hónapra a padlón vergődik gyakorlatilag, sőt ha az egyes hónapokra éves gördülő összeget számolunk, akkor szépen kirajzolódik előttünk, hogy 2011 év vége óta lejtmenetbe került ezt a mutató. Pontosabban, előző évhez viszonyítva hónapról hónapra egyre kevesebb a piac önerejéből létrehozott munkahelyek gördülő száma. A csökkenés üteme pedig hónapról hónapra fokozódik.

(Forrás: mfor-számítás)

Ezzel szemben a nyilvántartott álláskeresők száma az elmúlt hónapokban bár kedvező irányba mozdult el, és lényegesen kevesebb a számuk az év elejihez képest - gyakorlatilag 100 ezerrel esett vissza -, mindez igazából a közfoglalkoztatás, illetve a szezonális munkalehetőségek eredménye. Ahogy az a grafikonon is látszik, év végére rendre év eleji szint közelébe ugrik az adat, ahogy kifutnak a közmunkaprogramok, és amint lecsökkennek a munkalehetőségek a mezőgazdasági és építőipari szektorban.

A fentiek apropóján érdemes megvizsgálni a munkaerőpiaci változásokat az említett két adat összefüggésében is. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy az évek folyamán hogyan változott az egy új, állami támogatás nélkül létrehozott munkahelyre jutó álláskeresők száma.

49 álláskereső jut egy állásra a versenyszférában

A legfrissebb statisztika szerint 2012 októberében 522 996 nyilvántartott álláskereső volt a munkaügyi hivataloknál regisztrálva, és emellé 10 770 új piaci munkaigényt jelentettek be a vállalkozások. Mindkét adat csökkenést mutat mind havi, mind pedig éves bázison is. Ennek eredményeként az év tizedik hónapjában 49 álláskereső versengett egyetlen pozícióért a versenyszférában, míg szeptemberben 37-en, egy évvel ezelőtt pedig 36-an pályázhattak egyetlen munkahelyre - persze csak statisztikai értelemben.

(Forrás: mfor-számítás)

Mivel azonban ahogy az a grafikonon is látható, rendkívül ingadozó a görbe, az üres pozícióra jutó álláskeresők számából 12 havi mozgó átlagokat kalkuláltunk minden hónapra, amivel egyértelmű trend rajzolódik ki. Látható, hogy a 2009-es válságot követő időszakban rendkívüli magasságokba jutott az adat, mely 2010 márciusában tetőzött 50 fős átlaglétszámmal. Majd egy egyéves csökkenő trend eredményeként visszakorrigált az adat 41 főre, ahol hónapokon keresztül stagnált, aztán ismét lassú emelkedés következett be, melynek teteje egyelőre még nem mutatkozik meg az adatokból. Jelenleg a 12 havi mozgó átlag szerint októberben 48 fő versengett egy magánszférában létrehozott munkáért, tehát könnyen megeshet, hogy néhány hónapon belül nemcsak elérjük, de meg is haladhatjuk a 2009-s világválság után kialakult csúcsot.

(Forrás: mfor-számítás)

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!