A pénzügyminiszter utalt rá: az elmúlt évek bankprivatizációs tapasztalatai bebizonyították, hogy nem kell tartani a külföldi szakmai befektetőktől. Emlékeztetett az állami tulajdonú bankok veszteséges működésére, példaként említve a Postabankot és a Magyar Fejlesztési Bankot. Ismertette: jelenleg a bankszektor 59 százaléka van külföldi befektetők tulajdonában, 28 százalék az állami tulajdon és 10 százalék a belföldi magántulajdon aránya.
A Pénzügyminisztérium adatai szerint a banki hitelállományon belül jelentősen, 2 ezer milliárd forint fölé emelkedett a vállalkozói forinthitelek állománya az elmúlt egy-két évben. Dinamikusan nőtt a banki lakossági hitelek állománya is, az idén az első negyedév végére meghaladta a 700 milliárd forintot. A bankszektor adózás előtti nyeresége az első negyedévben megközelítette a 40 milliárd forintot, csaknem 5 milliárd forinttal maradva el az egy évvel korábbitól és mintegy 10 milliárd forinttal meghaladta a 2000. első negyedévit.
A biztosítási piac díjbevételei az elmúlt 5 évben jelentősen, 100 milliárd forintról 400 milliárd forint fölé emelkedtek. A bruttó díjbevétel GDP-hez viszonyított aránya azonban alacsony, az arányt tekintve Magyarországot megelőzi egyebek között Szlovákia, Ausztria, Olaszország, Portugália és Spanyolország is. A pénzügyminiszter szerint a jövőben az arány várhatóan Magyarországon is növekedni fog.
László Csaba a biztosítási ágazat fejlődése szempontjából méltatta a kormány javaslatát, amely megemeli a biztosítási díjfizetések után igénybe vehető adókedvezmény mértékét. Azonban felhívta a figyelmet, hogy ez csak az új szerződésekre vonatkozik majd.
Folytatódik a pénzügyi szféra koncentrációja
A jövőben is folytatódik a magyar bankrendszer és biztosítási szektor koncentrációja - hangsúlyozta László Csaba, pénzügyminiszter egy pénzügyi szakmai fórumon.