2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világgazdasági környezet az év hátralévő részében - a rendelkezésre álló adatok és a nemzetközi előrejelzések szerint - az exportlehetőségek bővülése révén segíteni fogja a magyarországi konjunktúra kibontakozását - derül ki a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) 2002 évre szóló előrejelzéséből.

A piaci előrejelzéseknél kedvezőtlenebbül alakult a folyó fizetési mérleg egyenlege is az első negyedévben - olvasható az elemzésben. A kiskereskedelmi és vámstatisztikai adatok elemzése alapján a külkereskedelmi mérleg romlása főként a fogyasztási import emelkedésének következménye, amelynek növekménye éves szinten elérheti a 700 millió eurót. A külkereskedelmi áruforgalom pénzforgalmi szemléletű hiányát összességében éves szinten a 2001. évinél 800 millió-1,2 milliárd euróval magasabbra várják. A turizmus devizaegyenlegének első negyedévi kedvezőtlen alakulása az adatok szerint összefügg az euró-készpénz bevezetésének egyszeri hatásával. A második félévben a nyugat-európai konjunktúra élénkülésével az egyenleg némi javulása várható, az év egészét tekintve pedig a tavalyihoz hasonló deviza-bevételi többlettel számolnak.

Összességében a folyó fizetési mérleg 2002. évi hiányát 2-2,5 milliárd euró közöttire várják, ami a GDP 3-3,7 százalékát teszi ki, szemben a tavalyi 2,2 százalékos értékkel. A magyarországi működőtőke-befektetések az előző évinél kissé magasabb szintet, 1,1-1,3 milliárd eurót érhetnek el. Az adósságot nem növelő finanszírozás így megközelítheti a másfél milliárd eurót, ami a folyó fizetési mérleg hiányának 60-75 százalékát fedezi.

A várakozások szerint az infláció alakulásánál a külső tényezők hatása az év hátralévő részében semleges lesz. Az euró erősödése ellensúlyozhatja a kőolaj világpiaci árának szerény növekedését, és az Európai Unióban a gazdasági élénkülés ellenére alacsonyan tarthatja az árak emelkedésének ütemét. A hazai költségvetési politika 2001. közepe óta mutatkozó fellazulása, az erőteljes fogyasztói kereslet és a tavalyi év második felében mért alacsony havi szintű bázisadatok azonban fékezik a dezinflációt. A 12 hónapos inflációs ráta csökkenésének lelassulása, illetve átmeneti megtorpanása várható az év második felében. Éves átlagban 5,7 százalékos pénzromlást várnak, míg a decemberi inflációs ráta az MNB célsávjának felső határa, 5,5 százalék közelében alakulhat.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!