A piaci előrejelzéseknél kedvezőtlenebbül alakult a folyó fizetési mérleg egyenlege is az első negyedévben - olvasható az elemzésben. A kiskereskedelmi és vámstatisztikai adatok elemzése alapján a külkereskedelmi mérleg romlása főként a fogyasztási import emelkedésének következménye, amelynek növekménye éves szinten elérheti a 700 millió eurót. A külkereskedelmi áruforgalom pénzforgalmi szemléletű hiányát összességében éves szinten a 2001. évinél 800 millió-1,2 milliárd euróval magasabbra várják. A turizmus devizaegyenlegének első negyedévi kedvezőtlen alakulása az adatok szerint összefügg az euró-készpénz bevezetésének egyszeri hatásával. A második félévben a nyugat-európai konjunktúra élénkülésével az egyenleg némi javulása várható, az év egészét tekintve pedig a tavalyihoz hasonló deviza-bevételi többlettel számolnak.
Összességében a folyó fizetési mérleg 2002. évi hiányát 2-2,5 milliárd euró közöttire várják, ami a GDP 3-3,7 százalékát teszi ki, szemben a tavalyi 2,2 százalékos értékkel. A magyarországi működőtőke-befektetések az előző évinél kissé magasabb szintet, 1,1-1,3 milliárd eurót érhetnek el. Az adósságot nem növelő finanszírozás így megközelítheti a másfél milliárd eurót, ami a folyó fizetési mérleg hiányának 60-75 százalékát fedezi.
A várakozások szerint az infláció alakulásánál a külső tényezők hatása az év hátralévő részében semleges lesz. Az euró erősödése ellensúlyozhatja a kőolaj világpiaci árának szerény növekedését, és az Európai Unióban a gazdasági élénkülés ellenére alacsonyan tarthatja az árak emelkedésének ütemét. A hazai költségvetési politika 2001. közepe óta mutatkozó fellazulása, az erőteljes fogyasztói kereslet és a tavalyi év második felében mért alacsony havi szintű bázisadatok azonban fékezik a dezinflációt. A 12 hónapos inflációs ráta csökkenésének lelassulása, illetve átmeneti megtorpanása várható az év második felében. Éves átlagban 5,7 százalékos pénzromlást várnak, míg a decemberi inflációs ráta az MNB célsávjának felső határa, 5,5 százalék közelében alakulhat.
Folytatódó konjunktúrára és élénkülő beruházásokra számít a GKM
A világgazdasági környezet az év hátralévő részében - a rendelkezésre álló adatok és a nemzetközi előrejelzések szerint - az exportlehetőségek bővülése révén segíteni fogja a magyarországi konjunktúra kibontakozását - derül ki a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) 2002 évre szóló előrejelzéséből.