A közel-keleti olaj kiváltására az egyik megoldás az amerikai kitermelés növelése lehet, ám ennek talán legfontosabb eleme a Mexikói-öbölben folyó kitermelés növelése. Noha az Obama-adminisztráció tavaly tavasszal beszélt a tengeri fúrások szélesebb körű engedélyezéséről, ám a Deepwater Horizon tragédiája leállította a fejlesztéseket, és annak hatására szigorodtak a tengeri fúrás feltételei.
A katasztrófát követően 6 hónapos moratórium lépett életbe a Mexikói-öbölben a mélytengeri fúrásokra, és annak lejárta óta sem kapott túlságosan sok társaság engedélyt újabb kutak megnyitására.
Az események hatása érzékenyen érintette az iparág szereplőit, a Seahawk Drilling tengeri olajkutak értékesítésével foglalkozó társaság a héten jelentett csődöt, és többen kritizálták a kormányt az újabb kutak engedélyezésének lassúsága miatt.
Az elnök politikáját nem csak az olajlobbi támadja, de a korábbi, szintén Demokrata párti elnök Bill Clinton szerint is problémás az engedélyek késése. A támadásokat csak erősítette, hogy közben Obama az amerikai olajtermelés felfutásáról beszélt, aminek fő oka azonban nem az ő politikája, hanem a még Bush elnök kormánya alatt kiadott engedélyek eredménye volt.
A nemzetközi és a belföldi nyomás erősödésének hatására talán újra beindul a Mexikói-öbölbe települt olajipar, és elképzelhető, hogy az új kutakra szóló engedélyek kiadása is gördülékenyebben fog menni. Az alsóházban Doc Hastings republikánus képviselő kíván új törvényt benyújtani az öbölbéli olajkutatás újjáélesztésére.
A Deepwater Horizon katasztrófáját követően az új engedélyek kiadásának elmaradása, illetve a mélytengeri fúrásokra vonatkozó moratórium nem emelték tavaly jelentősen az olaj árát. Ám ennek oka az akkori gyengébb keresletben, illetve a gazdasági nehézségekben rejlik. Az időközben beindult gazdaság kilábalás azonban már felfelé hajtotta a nyersanyag árát, amit a közel-keleti térségben tapasztalható konfliktus még magasabbra hajtott.
Nem véletlen tehát, hogy a téma újra az amerikai közélet fókuszába került, és politikai viharokat kavart. Obama nem ellenzi a tengeri olajtermelést, ezt mutatta a partmenti vizek egy részének a kutatás irányába történő megnyitása is a katasztrófát megelőzően. A tavalyi baleset óta azonban rendkívüli óvatosság jellemzi a kormányt az új engedélyek kiadásában, nem csupán a mélytengeri, de a sekélyvízi kutak terén is.
Az olajárak elszabadulása, a nemzetközi körülmények és a fokozódó belföldi nyomás hatására azonban könnyen fordulat állhat be az amerikai olajpolitikában, ami a Mexikó-öbölben folyó kitermelést nagy mértékben növelheti hosszabb távon.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu