"A kormány elállt szándékától az ArcelorMittaltól kapott garanciák miatt" - közölte a miniszterelnök egy televíziós sajtókonferencián. A luxembourgi székhelyű ArcelorMittal acélipari konszern szóvivője nem volt elérhető az értesülés kommentálására.
A miniszterelnök közölte, hogy a kormánynak már nem áll szándékában újraindítani azt a két kohót, amit az ArcelorMittal a gyenge európai kereslet miatt állított le a kelet-franciaországi Florange acélüzemében. Ehelyett a konszern ígéretet tett, hogy az üzemi berendezéseket átalakítja, és alkalmassá tesz föld alatti szén-dioxid-tárolási technológia kikísérletezéshez.
A francia miniszterelnök tájékoztatása szerint az ArcelorMittal megígérte azt is, hogy nem csökkenti az alkalmazottak létszámát, és 180 millió eurót fektet be az olvasztómű mellett autóipari felhasználásra szánt acéltermékeket, valamint élelmiszeripari csomagoló anyagokat gyártó üzemeket is magában foglaló komplexumba.
Az ArcelorMittal több mint egy évvel ezelőtt állította le a kohókat, és azóta dunkirki üzeméből szállítja az acélbugákat feldolgozásra a florangei komplexumba.
A kohók leállítása 600 munkahelyet sodort veszélybe a mintegy 2600 dolgozót foglalkoztató komplexumban. Az ArcelorMittal Franciaországban összesen 20 ezer alkalmazottat foglalkoztat.
Az elbocsátások körül kialakult vita a héten kedden csúcsosodott ki, amikor François Hollande elnök az Elysée palotába rendelte beszámolóra az ArcelorMittal vezérigazgatóját, Lakshmi Mittalt, és az üzem átmeneti államosításával fenyegette meg, amennyiben nem áll el az üzem bezárásának szándékától, vagy nem adja el az egész komplexumot egy egységben valamelyik versenytársának.
Az ArcelorMittal viszont a kormánynak szabott meg határidőt arra, hogy vevőt találjon az olvasztóműre, ellenkező esetben kénytelen lesz bezárni. A határidő szombaton járt le. A komplexum többi üzemegységétől, különösen az autóipari acéltermékeket gyártó részlegtől azonban az ArcelorMittal nem kíván megválni.
MTI