5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Asztalhoz ülnek az Egészségügyi Minisztérium és a kulturált dohányzás hívei. A civil szervezetek és a dohányipar reméli, hogy konszenzuson alapuló döntés születik arról, hol hódolhatnak a dohányosok a jövőben háborítatlanul szenvedélyüknek. Mfor.hu háttér.

Ki kerül ki győztesen? Mfor.hu-montázs

Először került sor társadalmi párbeszédre az egészségügyi minisztérium és azon különböző civil szervezetek, valamint érdekvédelmi szövetségek között, amelyek nem vetik el a kulturált dohányzást. A dialógus apropóját Horváth Ágnes egészségügyi miniszter korábbi (egy nappal az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dohányzásmentes világnapja előtti) kijelentése adta. Ezek szerint a kormány tervei között szerepel, hogy az olyan nyilvános zárt helyeken, mint például az éttermek vagy a szórakozóhelyek 2009-től betiltanák a dohányzást. A megbeszélések a közeljövőben folytatódnak.

Az unióban folyamatosan napirenden van a kérdés, hogyan lehetne csökkenteni a dohányzást. A bizottság szeretné, ha 2009-re a tagállamok többségében szigorúan korlátoznák a közterületi dohányzást, ám eleddig direktíva nem, csak ajánlás született a kérdésben, teljes tilalomra pedig csupán két országban került sor.

Nem a törvénnyel van a baj

"Remélem, hogy nem kinyilatkoztatásra vagy bejelentésre, hanem tényleges párbeszédre kerül sor pénteken" - nyilatkozta lapunknak dr. Fodor Péter. A Füstölgők Társaságának elnöke példaként az 1999/42 nemdohányzókat védő törvény megszületését említette, amelyet több éves konszenzusos párbeszéd előzött meg, s amelyre a civil szervezet mindig meghívást kapott. Az elnök szerint ennek köszönhető, hogy társaságuk is sikerként könyvelte el az eredményt. Álláspontjuk szerint a május végén napvilágot látott tervezet életszerűtlen és bevezethetetlen. Kompromisszumok nélküli megoldás nem születhet a kérdésben, mivel becslések szerint csaknem a lakosság egyharmada dohányzik. Csak költői kérdésként merülhet fel, ki lehet-e rekeszteni ekkora tömeget?

A Füstölgők Társasága mellett a Magyar Dohányipari Szövetség is úgy véli, hogy a kérdésre nemleges a válasz. "Tisztában vagyunk vele, hogy súlyos társadalmi problémáról van szó, ezért olyan szabályozási keretekre van szükség, amelyek biztosítják a nem dohányzók jogait" - fogalmazott Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség elnöke. Viszont a vezető azt is kiemelte, hogy a kisebbségi jogok is egyre fontosabbakká válnak, s mivel a dohányosok a lakosság jelentős hányadát alkotják, így a kulturált dohányzás jogáról sem szabad megfeledkezni.

Az elnök véleménye szerint a most induló dialógus egy hosszú folyamat első lépése, s reményeik szerint konszenzuson alapuló döntés születik, amely mindkét félnek megfelelő jogokat biztosít. Dr. Fodor Péterhez hasonlóan Patai András is úgy véli, az 1999/42. törvény társadalmi békét teremtett és annál komolyabb törvényre nem, csak pontosításra van szükség. "Elég szigorú a jelenlegi magyar szabályozás, de a betartatás nem megfelelő" - érvelt Patai András, aki szerint első lépésben nem a szankcionálásra, hanem az ellenőrzésre kellene nagyobb hangsúlyt fektetni. Patai András pedig azt üdvözölné, ha a tiltás helyett a felvilágosításra fektetnének nagyobb hangsúlyt, s nem a leszokást népszerűsítő, hanem a rászokást megakadályozó plakátok, transzparensek lennének többségben.

Nem megoldás a teljes tiltás

A vendéglátóipart érintő kérdésben sem gondolja a vezető, hogy a teljes kirekesztés lenne célravezető, bár elismeri a dohányosok szeparálása a kis települések vendéglátóegységeiben ugyancsak kivitelezhetetlen. Ezért is véli úgy a társaság, hogy rugalmasan kellene kezelni az Eu-biztos ajánlásait. Erre talán Ausztria a legjobb példa, ahol év végére lép életbe a nyilvánoshelyi dohányzás új szabályozása. Ennek értelmében az ésszerűtlen és kirekesztő teljes tilalom helyett a 75 négyzetméternél nagyobb területű vendéglátóhelyeken kötelező lesz a megfelelő szellőztetés biztosítása, az ennél kisebb egységek pedig maguk dönthetik el, hogy engedélyezik-e a füstölgést.

Hogy nálunk beválna-e az osztrák megoldás, az kérdéses, de bizonyos, hogy a már említett 1999/42. törvény is valóban szigorú előírásokat tartalmaz, noha végrehajtási utasítást nem rendeltek mellé. Ennek köszönhető, hogy a vendéglátóipar meglehetősen lazán kezeli a betartást is. A törvényben szereplő egyik passzus például kimondja, hogy a dohányzásra kijelölt hely zárt légterű csak abban az esetben lehet, ha a megfelelő légcsere feltételei nyílászáró szerkezetekkel, vagy egyéb műszaki berendezés felszerelésével biztosítottak, és ott más, nemdohányzó személy bent tartózkodása - a munkaköri feladatok ellátásán kívül - a helyiség rendeltetéséből adódóan nem szükségszerű.

Már az előbbi kitétel sem valósul meg maradéktalanul, még a főváros belső kerületeinek vendéglátó egységeiben sem, így kérdéses, hogy egy szigorúbb szabályozás, vagy csak a korábbi törvény szigorúbb betartatása mit eredményezne az iparágban.

Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint a vendéglátósok eleve nehézségekkel küzdenek, s a teljes tiltás, csakúgy mint a szigorúbb szabályozás jelentős bevételkiesést okozna az ágazatban.

Azt még nem tudni, hogy országos szinten mekkora bevételkiesést jelentene a vendéglátósoknak, ha valóban dohánytilalom lenne az éttermekben. Írországban az ottani vendéglátóipari szövetség adatai szerint 875 vidéki söröző zárt be, és összesen 2500-3000 alkalmazott maradt hosszabb-rövidebb időre állás nélkül.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!