4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ellenőrzött vállalatok 90 százaléka figyelmen kívül hagyja a munkavállalói jogokat - közölték a munkaügyi tárca, a felügyelet és a szakszervezetek képviselői egy megbeszélést követően péntek délelőtt. A törvényi módosításokon kívül foglalkoztatási kultúraváltásra is szükség lenne, derül ki az mfor.hu tudósításából.

Hadjárat a vétkes cégek ellen

Nem hiába

emelték fel hangjukat

a munkavállalók május elseje alkalmából a dolgozói jogok megsértése ellen. A tiltakozások eredményeképpen Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter ugyanis tanácskozásra hívta meg hat szakszervezeti szövetség képviselőjét.

"Kirívóan magas a munkavállalói jogsértések száma: 100-ból 90 ellenőrzéskor a felügyelők valamilyen rendellenességet találnak" - közölte Wittich Tamás, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának szóvivője. Az elmúlt időszakban a szakszervezeti kezdeményezések "nyitott fülekre" találtak a döntéshozók körében. Így például az ellenőrök számának növelésével és a munkaerő kölcsönzéssel kapcsolatos javaslataikat is felhasználták a törvényalkotásban, hangsúlyozta.

"A felügyelő oda megy, ahol valószínűsíti a jogsértést. A rendkívül nagy arányú rendellenességek számát nem lehet az egész nemzetgazdaságra kivetíteni" - magyarázta a cégek igen rossz szereplését Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) vezetője. Az ellenőrök a 8822 megkeresett munkaadó közül 7909 esetben állapítottak meg 2006. első negyedévében szabálytalanságot, amelyek döntő többségét a súlyos jogsértések teszik ki.

Gyarapodni fognak az éjjeli ellenőrzések

A szakértők szerint a munka törvénykönyvének és a munkaügyi ellenőrzések törvényének pontosításán kívül más eszközökre is szükség van a kedvezőtlen állapotok megszüntetésére. "Az a vállalat, amelyet feketemunka miatt büntetnek meg, egy nemrég született döntés értelmében öt évig nem vehet részt semmilyen közbeszerzésen. A rendezett munkaügyi viszonyokat ma már bármilyen állami támogatás igénybevételekor számon kérik" - mutatott rá Papp István, aki egyben a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének is elnöke. Ilyen és hasonló eljárásokra lenne még szerinte szükség ahhoz, hogy a jelenlegi gyakorlat megváltozzon.

Az mfor.hu kérdésére az OMMF vezetője elmondta: a papír alapú helyett a gyakorlati ellenőrzésekre való áttérést tűzte ki célul a felügyelőség. A szombati és vasárnapi, illetve az éjszakai vizsgálatokat is gyakoribbá teszik, továbbá olyan módszereket alkalmaznak, hogy a törvényességet "ne tudják kikerülni" a vállalatok.

Nyilvánosságra hozzák a vétkezők nevét

"Minden egyes bejelentést meg fogunk vizsgálni. Ma már anonimitást és tanúvédelmet is biztosítani tudunk a sértetteknek" - hangsúlyozta Csizmár Gábor. "Új foglalkoztatási kultúrát kellene meghonosítani, hogy a szabálytalan foglalkoztatás legyen szégyenteljes, a törvények betartása pedig a közhangulatban értéknek számítson" - tette hozzá.

Csizmár Gábor kérdésünkre elmondta: a szakszervezetekkel való egyeztetésen az ellenőrzések nyilvánosságra hozatala is szóba került: "A végcél az, hogy meg lehessen nevezni a rendellenességet elkövető vállalatok nevét. Erre valószínű fokozatosan fogunk áttérni: előbb csak az ügyekről és a bírság összegéről adunk tájékoztatást, majd a cégnév esetleg büntetés nélkül is kitudódhat." Rövid időn belül pedig az adatokat teljes körűen rendelkezésre bocsátják.

A szakszervezeti képviselő kirúgása

A szakszervezeti képviselő könnyen a kapun kívül találhatja magát, a bírósági döntés pedig akár két évig is elhúzódhat. A felügyelő csak a minimálbér kifizetését ellenőrizheti, az általános bérét nem. Semmilyen szankció nem létezik arra, ha valamely vállalat elmulasztja az üzemi tanács létrehozását, hívták fel a visszásságokra a figyelmet a szakértők. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium még év vége előtt olyan módosító indítványok beadását tervezi, amely a munkavállalói jogok megsértésének visszaszorítását szolgálná.

A tárcavezető a sajtótájékoztatón kitért arra is, hogy "nem volt vita" a minisztérium és a szakszervezetek képviselői között. A rendezvényen azonban az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma képviselői nem voltak jelen.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!