3p

A magyar gazdaság viszonylag gyors növekedése a következő években is folytatódik, amit kezdetben mérsékelt külső és belső egyensúlyromlás kísér, majd az egyensúly ismét javulni fog.

A magyar gazdaság viszonylag gyors növekedése a következő években is folytatódik, amit kezdetben mérsékelt külső és belső egyensúlyromlás kísér, majd az egyensúly ismét javulni fog - áll a GKI Gazdaságkutató Rt. középtávú, 2003-ig tartó prognózisában. Az MTI-hez eljuttatott összegzés szerint a bruttó hazai termék (GDP) átlagosan évi 5 százalék körül növekszik, az infláció évi egy százalékponttal csökken, 2003-ra 6,5 százalékig.

A kutatóintézet a GDP belföldi felhasználásának a termelésnél gyorsabb növekedésére, ezen belül a beruházások jelentős élénkülésére számít. A középtávú prognózis szerint a beruházási ráta 2003-ra 27-27,5 százalékra emelkedik. A lakossági fogyasztás évi 4,5 százalékkal bővül. A külső tényezőkkel kapcsolatban a kutatók úgy vélik, hogy bár az európai konjunktúra és különösen az EU importjának növekedése kissé lassul, de így is jóval dinamikusabb lesz az 1999. első felében tapasztaltnál. Ez elősegíti a magyar exportnövekedés viszonylag magas ütemének további fennmaradását.

Az amerikai gazdaság lassulása és más tényezők hatására tendenciájában az euró felértékelődése várható, amivel párhuzamosan az olajárak mérséklődését prognosztizálja a GKI. E tényezők okán a kutatók szerint a 2000-ben elszenvedett 3 százalékos cserearány-romlást követően stagnálás vagy enyhe javulás várható. A magyar gazdaságpolitika a tavalyi szigorítást követően, valószínűleg csak átmenetileg, expanzív költségvetési és jövedelempolitikát követ, majd a 2002. évi választások után ismét a külső és belső egyensúly javításának tendenciája érvényesül - áll a prognózisban. Nem várható 2002-ig az államháztartási reformok folytatása, ezért kulcs kérdés, hogy 2003-ban új lendületet kapjon a folyamat. Az államháztartás hiánya a GDP-hez viszonyítva előbb 4 százalékra nő, majd 3 százalék körüli értékre csökken. A folyó fizetési mérleg hiánya a GDP-hez viszonyítva az időszak elején enyhén romlik, majd fokozatosan javul, a GDP 4-5 százaléka között lesz.

A GKI előrejelzése szerint a külkereskedelmi áruforgalom hiánya a 2003-ig tartó időszakban folyamatosan nő, de ezt a hatást az idegenforgalom kedvező fejlődése a fizetési mérlegben tompítja. A beáramló működő tőke három év alatt összesen 5-5,5 milliárd eurót jelenthet, így az eladósodás alakulása az EU transzferektől és különösen a további, nem adóssággeneráló finanszírozástól függ. Az ország nettó külső devizaadóssága az időszak végére nominálisan érdemben nem változik, így az exporthoz vagy a GDP-hez viszonyítva tovább csökken. Az állam - a költségvetés és az MNB - nettó deviza-adóssága gyakorlatilag megszűnt.

Az időszak közepén átmenetileg mégis az adósságállomány enyhe emelkedése várható. Ezzel együtt a külső adósság alakulása már nem jelent rövid távú kényszert a gazdaságpolitika számára - vélik a kutatók - azaz az ország "kinövi" az adósságproblémát.

A monetáris politika várhatóan alkalmazkodik a kormányzati gazdaságpolitikához és a költségvetési lazítás időszakában sem folyamodik a monetáris szigorítás eszközeihez. A kutatók arra számítanak, hogy legkésőbb 2001 végén, 2002 elején megszűnik a forint csúszó leértékelése, helyébe a forint euróhoz kötése, s jelenleginél szélesebb lebegtetési sáv alkalmazása lép. Valószínű, hogy a jegybank ezen belül szűkebb, nem bejelentett intervenciós sávot is működtet - jegyzik meg. A váltás nyomán növekvő piaci bizonytalanság a kamatok szabadabb mozgását teszi lehetővé.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!