3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előző évekhez hasonlóan idén is Hongkong bizonyult a világ legszabadabb gazdaságának. Az Egyesült Államok tizedik, Magyarország pedig tizenhetedik a Cato Intézet listáján.

A felmérés kezdete óta, sorozatban tizenötödik éve Hongkong vezeti a világ legszabadabb gazdaságainak listáját - derül ki a washingtoni székhelyű Cato Intézet több mint kétszáz oldalas idei felméréséből. A Kínai Népköztársaság különleges igazgatású területe a maximális 10-ből 9,01 pontot kapott, magasan előzve a 8,68 ponttal ezüstérmes Szingapúrt és a 8,2 ponttal bronzérmes Új-Zélandot. 

A rangsor összesen 42 tényezőt figyelembe véve listázza az országokat, s a gazdaság szabadságát öt központi területen (a kormányzat mérete, a jogrendszer és tulajdonjogok biztonsága, biztos pénzforrásokhoz való hozzáférés, nemzetközi kereskedelem szavatolása, hitel, munkaerő és üzlet szabályozása) hasonlítja össze. A listavezető az utóbbi két területen és a kormány nagyságát illetően kiemelkedően jó pontszámokat kapott, egyedül a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférést illetően rontott előző évekbeli helyezésén. Hongkong mindig is híres volt erős fiskális fegyelméről, szabad piacairól, alacsony adóiról, az információ és a tőke szabad áramlásáról - sorolta a pozitívumokat Donald Tsang, a kormány ügyvezető tanácsának elnöke a felmérés publikálását követően. 

A rangsor legszabadabb tíz gazdasága közt csupán két európai ország: Svájc (4.) és az Egyesült Királyság (8.) szerepel, a kontinens legnagyobb gazdasága, Németország csupán 21. a sorban, Franciaország 42., Olaszország 70. a 141 vizsgált állam közt. Meglepetésre a világ legnagyobb gazdasága, az Amerikai Egyesült Államok csupán tizedik helyen végzett, jelentősen lerontva egy évtizeddel ezelőtti helyezését. Az USA visszasorolása elsősorban az állam előtérbe kerülésének, a kormányzati kiadások és központi hitelek arányának jelentős megnövekedésének a következménye, de Washington a jogrendszert és a tulajdonjogok biztonságát illetően is a megelőző évekénél alacsonyabb pontot érdemelt ki. 

Korábbi besorolásához képest tíz helyet javítva idén tizenhetedik helyezett a listán Magyarország, mely a nemzetközi kereskedelemben való részvételi lehetőségeket illetően bizonyult a legversenyképesebbnek, míg a gazdasági szabadságot biztosító jogrendszert és a kormány méretét vizsgálva már jóval hátrébb sorolódik. Ázsia nagyjai, Kína és India a 92. és 94. helyen végeztek, míg Oroszország 81., Brazíllia 102. a sorban, a teljes listát Venezuela, Mianmar és Zimbabwe zárja.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!