Egy afrikai és ázsiai ország párharcával folytatódik a vb, amely ezúttal meglepetéssel zárul, köszönhetően annak, hogy a fejlett gazdaságú országok már nem igazán tudnak hova növekedni, illetve az elmúlt években az alacsony infláció is sújtja őket.
Az első gól, amelyet Japán szerez a mérkőzés elején, elképesztő mértékű vásárlóerő-paritáson mért GDP adatának köszönhető, amely 108-szorosa, Elefántcsontparténak. A gazdasági erejével élő csapat lényegében ledózerolja a szerény teljesítményű afrikai futballistákat. Japán egy főre eső GDP adatával megszerzi második gólját is. A japán szurkolók ekkor már egészen biztosak abban, hogy könnyű győzelem várható, azonban megfeledkeznek arról, hogy míg az ázsiai ország gazdasági növekedése viszonylag mérsékelt, 2 százalékot produkált, Elefántcsontpart ennek négyszeresét érte el. Ezzel meg is szerzik első góljukat.
Az avatatlan szem azt gondolhatná, hogy a labda a vakszerencsének köszönhetően került a japán kapuba, azonban aki így vélekedik, az nem tudja, hogy a szuperhatalom az árak viszonylagos stagnálásával küzd. Az ország még az infláció mesterséges gerjesztésével is próbálkozott, hogy komoly adósságait egyszerűen kinője, azonban a terv nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ezzel szemben Elefántcsontparton 2,9 százalékos az árnövekedés, amely kiszámíthatóbb pályát kínál az ország gazdaságának.
Ezzel az afrikai válogatott kiegyenlít, az izgalom pedig tetőfokára hág a stadionban. Van is miért, ugyanis az utolsó gazdasági mutató, a munkanélküliség tekintetében mindössze egy százalékpontos az eltérés, méghozzá Elefántcsontpart javára, amely így 3-2-re veri Japánt.
Bár a mérkőzés izgalmas volt, mindkét csapat a kisebb értékűek közé tartozik. Az elefántcsontparti válogatott több mint 20 millió fontos értéke némiképp megnyugtathatja azokat, akik – velünk együtt – szeretik ha nem a véletlenek, hanem a számok döntik el egy meccs eredményét.
A zöld gyepen Elefántcsontpart-Japán: 2:1
Szász Péter
mfor.hu