2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu gazdasági vb-jén ismét egy papírforma szerint kiegyenlítetlen küzdelem várható, bár a szaharai ország sok tekintetben megszorongatja az uniós bürokrácia államát.

Algéria és Belgium csatája nem a legjobban várt meccsek közé tartozik, bár a gazdasági adatok alapján lehetnek még meglepetések. Algéria ugyanis az afrikai országok között fejlettnek számít, jelentős gázexportőr és komoly tartalékokkal is rendelkezik. Vásárlóerő-paritáson mért GDP-je 284,7 milliárd dollár, amely azonban nem elég, hogy a belgákat megszorongassák, így az első gól biztos az európai csapatnak. Bár Algéria területének nagy része sivatag, mégis közel 4-szer annyian élnek ott, mint Belgiumban. Így nem nehéz kiszámolni, hogy az egy főre jutó GDP alapján szinte magától repül be a labda az algériaiak kapujába.

Amikor egy kevésbé fejlett ország játszik egy nyugat-európai csapattal, mindig ott van egy mutató, amely magában hordozza a szépítés lehetőségét. Ez a mutató pedig a gazdasági fejlődés. Belgium esetében feltehetjük a kérdést, hogy az EU központja hova tud még növekedni. A választ pedig meg is kapjuk: egyelőre egy helyben toporog, hiszen a GDP 0,1 százalékkal emelkedett tavaly. Ezzel szemben Algéria teljesítmény szép 3,1 százalékos növekedést mutat, amely be is érik a félidő előtt egy nagyszerű gólpasszal és a hálóba fejeléssel. A mutatvány annak tükrében is szép, hogy a belga csapat hatszor annyit ér, mint ellenfele, de hát a tények és a gazdasági adatok makacs dolgok.

A 2-1-es állás a szünetben láthatóan aggódással tölti el a belga edzőt már csak azért is, mert tudja, hogy országában a munkanélküliség egyáltalán nem olyan alacsony, mint azt a brüsszeli központú országtól elvárnánk. A 8,8 százalék szemben az algériaiak 10,3-as rátájával hosszú, idegőrlő perceket szerez, mígnem 25 perccel a második félidő kezdete után a kapus figyelmetlenségének is köszönhetően végül csak összejön a harmadik pont.

Bár Algériában a pénzromlás üteme 3,9 százalékos, ez nem olyan kiugró, hogy a 90. percig bármilyen értékelhető akciót eredményezzen belga részről. Az öt perces hosszabbításban ugyanakkor a kiszámítható fogyasztási mutatókat garantáló 1,3 százalékos pénzromlással végül mégis becsúszik a 4. gól, amellyel ismét bebizonyítottuk, hogy a gazdasági erőfölény milyen szépen megmutatkozik a sporteredményekben is.

A zöld gyepen Belgium-Algéria: 2:1 

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!