A bankház keddi keltezésű elemzése a magyar GDP idei növekedésére adott becslését 0,6 százalékponttal 3,3 százalékra, a jövő évi gazdasági növekedésre adott előrejelzést pedig 0,9 százalékponttal 3,5 százalékra rontotta.
Az elemzés a cseh és a lengyel GDP-re vonatkozó várakozásait szintén leszállította pár százalékponttal. A jelenlegi becslés alapján így a cseh gazdaság idei évre várt 2,8 százalékos növekedése jövőre 3,8 százalékra gyorsulhat, míg a lengyel GDP az idei évre várt egy százalék után 2003-ban három százalékkal bővülhet.
A Morgan Stanley várakozásaiban a cseh és a magyar GDP növekedési ütemére vonatkozó becslését vágta meg leginkább, mivel ez a két ország függ a legjobban a német konjunktúrától. A leszállított előrejelzések után a régióban várhatóan a cseh GDP bővül a leggyorsabb ütemben, korábban a magyar gazdaságtól várták ezt.
A gyors cseh növekedés hátterében - a bankház által egyébként szükségesnek tartott - szigorú fiskális politika hiánya áll. Lengyelország esetében a nagy belső piac miatt a gazdasági növekedés a cseh és a magyar gazdaságnál jobban függ a lakossági fogyasztástól, így a lengyel GDP bővülését kevésbé veti vissza az eurózóna vártnál alacsonyabb élénkülése.
A befektetési bank úgy véli: az eurózóna GDP-je idén 1,1 százalékkal, jövőre 2,8 százalékkal növekedhet. Mindkét előrejelzés 0,3 százalékponttal kisebb a korábban becsült értéknél.
A Morgan Stanley Közép- Kelet Európával foglalkozó elemzésében sem mulasztja el megjegyezni, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve döntéshozóinak keddi ülésétől 50 bázispontos kamatcsökkentésre számít, így az irányadó kamat 1,25 százalékra csökkenne a jelenlegi, 40 éves mélypontot jelentő 1,75 százalékról. A Wall Street befektetési bankjai között a Morgan Stanley szinte egyedüliként gondolja, hogy a Fed tovább lazítja monetáris politikáját.
Gyenge magyar GDP-t vár a Morgan Stanley
Az eurózóna gazdasági növekedése idén és jövőre elmarad a korábban várttól, s ez kihat a csatlakozni vágyó országok gazdaságára is. Jövőre kemény fiskális szigorítás várható Magyarországon, s ez jórészt kioltja az eurózóna élénkülésének hatását - állítja a Morgan Stanley befektetési bank.