5p

Az Erste vezére, Jelasity Radován nyilatkozott az mfor-nak.

  • Az Erste elnök-vezérigazgatója szerint a következő 6-12 hónapban fordulat lesz a hitelpiacon, s emelkedni kezd a lakossági hitelállomány.
  • Jelasity Radován elmodta, hogy az ingatlanhitelek időt rabló adminisztrációja miatt még mindig sokan vesznek fel inkább személyi kölcsönt magasabb kamattal a lakáscélú kiadások fedezetére.

Friss féléves beszámolójuk szerint 25 százalékos eredménynövekedést értek el. Számomra az egyik legizgalmasabb megállapítása a jelentésnek, hogy szépen épül le a nem teljesítő lakossági hitelek állománya. Vagyis egyre többen tudják fizetni a hiteleiket. Ez minden jövedelmi szegmensre igaz? Tehát a vékonypénzű és a tehetős ügyfélre egyaránt?
 
Igen, minden szegmensről elmondható ez. Ahogy a kormány is mondja, Magyarország „jobban teljesít”, ennek pedig része az is, hogy a jövedelmek az inflációhoz képest sokkal gyorsabban emelkednek. Tehát a törlesztés is könnyebben megy, ami meglátszik a portfoliónk javulásán.
 
Jelasity Radován 
 
Akkor a lakosság a béremelésből származó többletjövedelmét nem kizárólag az elmaradt fogyasztás pótlására fordítja, hanem jut a hiteleik visszafizetésére is?
 
Ennek a többletjövedelemnek egy része valóban megjelenik a hiteltörlesztésben. A piac ugyanakkor még nem érte utol a kétezres évek második felére jellemző állapotot.
 
Kevesebb új hitelt vesznek fel az emberek, mint amennyit visszafizetnek. Arra számítunk, hogy ebben az elkövetkező 6-12 hónapban fordulat lesz.
 
Az alapok azonban mások, mint tíz évvel ezelőtt: a nyújtott kölcsönök forint alapúak, a kamatok sokkal alacsonyabbak. A hitelfelvevők és a hitelezők is nagyobb biztonságban vannak.
 
A kamatra még visszatérünk, de mi a helyzet a lakossági hitelkereslet irányával? Melyek a legnépszerűbb termékek manapság?
 
Egyértelműen a személyi kölcsönök. Tapasztalatunk szerint sokan nem is fogyasztási célra veszik fel ezeket a hiteleket, hanem az ingatlanjaik kapcsán felmerült kiadások fedezésére. Pedig arra ott vannak a kifejezetten erre a célra szolgáló hiteltermékek, ám a személyi kölcsönt sokkal gyorsabban megkapják.
 
Inkább vállalják a magasabb kamatokat rövidtávon, csak hogy ne kelljen sokat vesződni az ingatlan típusú hitelfelvétellel járó adminisztrációval. Sok időt elvisz a közjegyző, az értékbecslés, meg a többi kötelező eljárás. Ez oda vezet, hogy miközben a személyi kölcsönök állománya emelkedik, az ingatlanhiteleké még mindig csökken.
 
Említette az alacsony kamatkörnyezetet. Ez hogyan hat a vállalati hitelpiacra? Ott érezni a fellendülést?
 
Idén csak az első hat hónapban már 15 százalékkal nőtt a kis-és középvállalkozásoknak nyújtott hitelállomány, amit én jelentősnek tartok. A mi érdekünk is, hogy minél több hitelt tudjunk kihelyezni, mert az alacsony kamatmarzsok mellett csak így tudjuk a bevételkiesést részben kompenzálni. A kkv-hitelpiac növekszik, attól függetlenül, hogy az MNB kivonult innen, lezárva az NHP-korszakot. A hullám azonban nem ült el. Ez azért fontos nekünk, mert minden hiteligénylő cég mögött munkaadók, munkavállalók állnak, akik hasonlóan hitelekkel rendelkeznek, illetve növelhetik betétállományukat.

A Magyar Állam 15 százalékos tulajdonosa az Erste Bank Hungary Zrt.-nek? Milyen partnernek ismerték meg, mennyire szól bele a bank működtetésébe, üzletpolitikájába?
 
Az állam, mint az egyik új tulajdonos, egy-egy tagot delegál a bank igazgatótanácsába és a felügyelőbizottságba. A menedzsment igyekszik a friss tulajdonost részletes információval ellátni a működéssel és az üzleti stratégiával kapcsolatosan. Eddig maximálisan támogatták a stratégiánkat, ami a Citibank megvételekor is megmutatkozott.
 
Hiszünk abban, hogy az állam jelentős hasznot fog húzni az osztalékon keresztül, s ahogy ma a helyzetünket meg tudom ítélni, erre sokkal gyorsabban sor fog kerülni, mint eredetileg terveztük.
 
Terveznek újabb akvizíciót a magyar bankpiacon?
 
Ez mindig két félen múlik, a vevőn és az eladón. A Citibank sikeresen zárult megvásárlása az utóbbi 10 év legnagyobb akvizíciója volt a magyar bankszektorban. Mi készen állunk az újabb lehetőségekre, megpróbáljuk meggyőzni a tulajdonosokat arról, hogy ez a legjobb stratégia.
 
Beszélgetésünk apropója az a tájékoztató, ahol az Erste Bank Hungary Zrt. a magyar bázisú jégkorongliga névadó szponzoraként mutatkozott be. Miért volt fontos, hogy belépjenek a liga mögé három éves szerződéssel? Követik az osztrák mintát, ahol az anyavállalatuk neve alatt fut a hokibajnokság?
 
A magyar jégkorong nagy sikereket ért el a közelmúltban, a meccsek egyre színvonalasabbak, a szurkolótábor pedig a legjobbak közé tartozik. Az Erste büszke arra, hogy részese lehet ennek a sikertörténetnek. A döntést itt, Magyarországon hoztuk meg, de természetesen a bécsi központ is örömmel fogadta a lépést. A hoki egyébként nem ismeretlen számunkra, gyakran jártunk Székesfehérvárra meccsekre, az ottani csapat, a Fehérvár AV19 ugyanis az osztrák ligában játszik.
  
Elképzelhető, hogy a két ligából egyszer majd egy lesz? Szponzor szinten ez már megtörtént.
 
Nem tudok ilyen távlati tervről, még beszélgetések során sem hallottam ilyesmiről. Mi az itteni ligával foglalkozunk, ebből akarjuk a legjobbat kihozni.
 
Mit gondol, mikor kerül legközelebb a legmagasabb világbajnoki osztályba a magyar válogatott?
 
Bízom benne, hogy a támogatásunkkal mihamarabb.

Baka F. Zoltán
 
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!