Bajnai Gordon miniszterelnök és Kóka János (SZDSZ) volt gazdasági miniszter neve is felvetődött egy informatikai cég 2005-ös adásvétele kapcsán indított tranzakciósorozatban, amelynek körülményeit most a vám- és pénzügyőrség vizsgálja, ahol adócsalás bűntettének gyanúja miatt folyik eljárás – értesült a Magyar Nemzet.
Az úgynevezett Dataplex-ügy aktái korábban a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI) voltak, miután azonban jogsegélykérelem révén Ciprusról megküldték azoknak a cégeknek az adatait és adóbevallásait, amelyek részt vettek a három hónap alatt közel hárommilliárdos hasznot hozó ügyletben, a vámosok vették át a vizsgálat irányítását.
Még 2005-ben történt, hogy az akkor Bajnai Gordon vezette Wallis Zrt. közel 2,5 milliárd forintos bankhitellel megvette a Dataplex Infokommunikációs Infrastruktúra-szolgáltató és Ingatlanhasznosító Kft.-t, hogy három hónappal később ciprusi vállalkozásokon keresztül 5,1 milliárd forintért értékesítse a Magyar Telekomnak. A Magyar Nemzet már többször is beszámolt róla, hogy a külföldi társaságok adásvételbe történt bevonásának valójában az volt a célja, hogy a Dataplex-ügyletben részt vevők kivonják magukat a magyar adószabályok hatálya alól. A Nemzeti Nyomozó Iroda – miként az egy 2010. februári dokumentumból kiderült – jogsegélykérelemmel fordult a ciprusi társszervekhez, hogy kiderüljön, kik állnak azon cégek mögött, amelyek részt vettek a tranzakciókban, és hogy a számláikon átfolyt pénzek után bármilyen jogcímen teljesítették-e ciprusi adózási kötelezettségeiket az érintettek. Az ügyletben három ciprusi cég vett részt a Wallis tulajdonszerzése után.
Bajnai Gordon csütörtökön kiadott közleménye szerint "a hazug szó akkor sem válik igazzá, ha százszor elismétlik. A Magyar Nemzetben ma megjelent cikkben szereplő sejtetések hamisak. A cikk része annak a több éve tartó lejárató kampánynak, amelyet a lap nyilvánvaló politikai szándékból folytat Bajnai Gordon ellen."
Ezt a Magyar Nemzet szerkesztői pontosan tudják: ugyanebben a témában ugyanis a bíróság már jogerősen is helyreigazításra kötelezte a lapot, azt követően, hogy a vonatkozó pert a miniszterelnök megnyerte. Ez alapján idén január 7-én a Magyar Nemzetben jelent meg a helyreigazítás szövege, amiben többek között a lap ezt írja: „[…] Azt a valós tényt, hogy a Dataplex megvásárlásából a felperes által irányított Wallis Rt.-re jutó vételár és eladási ár között különbség volt, abban a hamis színben tüntettük fel, hogy ezután az adott évben adót kellett volna fizetniük, de azt elkerülték volna. […]”
Bajnai Gordon és az általa korábban vezetett cégek minden időben es minden üzleti ügyben törvényesen jártak el.
MTI/Menedzsment Fórum