A kormányzati elemzés kedvezőtlen tendenciaként értékeli, hogy a reálbérek a termelékenységnél, a fogyasztás a GDP-nél magasabb ütemben növekszik, illetve, hogy az aránytalan bérnövekedés következtében a versenyképesség romlik.
Az anyag megállapítja, hogy a megtakarítások-felhalmozások arányai is átrendeződtek. A dinamikusan bővülő fogyasztás hatására az idén tovább folytatódik a tőkefelhalmozáshoz forrásként felhasználható nemzetgazdasági bruttó megtakarítás GDP-arányos rátájának tavaly megkezdődött mérséklődése.
Az államháztartás finanszírozási szükséglete a GDP százalékában kifejezve 2002-ben jelentősen növekszik - hangsúlyozza a szociális partnereknek átadott kormányzati értékelés.
Három-négy százalék lehet a reálbérnövekedés
A GDP 4-4,5 százalékkal nőhet jövőre a gazdaságpolitika sikeres megvalósítása esetén, és a versenyszférában a nemzetgazdasági teljesítmény növelésével megegyező reálkereset-emelés valósulhat meg - olvasható a kormány által a munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek számára készített, és a napokban átadott elemzésben.