A kínai nők úgy érzik, hogy a munka és a képzés tekintetében olyan világban élnek, amely nem az övék - legalábbis erre a következtetésre jutott a 29 éves Vera Liang, aki éppen ezért a tekintélyes sanghaji Futan egyetemen külön programot dolgozott ki a női vezetők számára. Az Excellence Woman Program (EWP) azon a megfigyelésen alapul, hogy a kereskedelmi iskolák "csak a menedzsment terén nyújtanak ismereteket, ami nem elég ahhoz, hogy a nők megfelelő szakértelemre tegyenek szert például a kommunikációban" - idézte az MTI Liangot.
Az első végzett csoportban, amely tavasszal fejezte be a kurzust, harminc, átlag 36 éves nő vett részt. Ezek a vezető káderek havonta egy-egy hétvégét töltöttek azzal, hogy előadásokat hallgattak kínai vállalatvezetőktől, kínai és amerikai egyetemi tanároktól. A kurzus egyik fő célja növelni a résztvevők önbizalmát, tiszteletben tartva női mivoltukat is. Ki akarják fejezni nőiségüket és érvényesíteni akarják tudásukat. Vera Liang szerint mindez házastársi kapcsolataiknak is jót tesz. Az emberi tényező elengedhetetlen része ennek az egyetemi programnak. "A nők érzelmesebbek a férfiaknál, másképpen közelítik meg a dolgokat, a számukra szervezett kurzusoknak tehát különbözniük kell a szokásostól" - mondja Liang, aki testhezálló kosztümjében, csillogó ékszereivel és tökéletes sminkjével láthatóan büszkén hangsúlyozza nőiségét.
"A probléma valós. A hagyományos kínai kultúra arra ösztönzi a nőt, hogy a családjára összpontosítson. Azok a ritka nők, akik figyelemre méltó karriert futottak be, mint például Hszie Csi-hua, szinte vasladynek számítanak". Hszie asszony már csak azért is vas-, illetve acél-lady, mivel ő a Baosteel acélipari vállalat elnöke, s ebbeli minőségében tavaly az amerikai Fortune magazin által az Egyesült Államokon kívüli világ legbefolyásosabb ötven asszonyáról készített listán a második helyre került - számolt be a távirati iroda.
Papíron egyébként a kínai nők helyzete akár irigylésre méltónak is tűnhet. A hivatalos kimutatások szerint az igazgatói helyek 42, a vezérigazgatói helyek 17 százalékát nők töltik be, míg Franciaországban 36, illetve 12 százalék ez az arány.
Sanghajban a gazdasági fejlődés eredményeként a nők könnyebben jutnak vezető pozícióba. Sokan saját céget hoznak létre vagy erre törekszenek. Ku Feng, az igencsak hivatalosnak számító Sanghaji Nőszövetség külügyi osztályának képviselője úgy vélekedik, hogy a gazdasági fejlődés elég helyet teremt a női vállalkozóknak. Cseng Li-cseng, a Női Vállalkozók Szövetségének illetékese egyenesen úgy véli, hogy "a gazdasági fejlődés javította a nők helyzetét".