A PwC Audit hétfőn nyilvánosságra hozott közleményében azzal indokolta a döntést, hogy az orosz főügyészségtől olyan bizonyítékok birtokába jutott, amelyek azt igazolják, hogy ügyfele, a Jukos nem hiteles információkkal látta el. A döntés kihúzza a talajt a Jukosz egykori vezetőinek és részvényeseinek talpa alól, hiszen a cégre kimondott csődítéletet éppen az auditálást végző PwC Audit megállapításai alapján fellebbezték meg.
Az oroszországi könyvvizsgáló azt állítja, ha annak idején birtokában lettek volna a főügyészség által szolgáltatott új információk, azok befolyásolták volna a mérlegbeszámolókhoz fűzött megállapításokat. A PwC álláspontja szerint "lehet, hogy a Jukosz volt vezetőitől kapott információk és nyilatkozatok nem voltak hitelesek" - áll a PwC Audit honlapján olvasható közleményben.
A moszkvai döntőbíróság 2006 augusztusában mondta ki a csődöt a Jukosz felett. A bíróság idén márciusban érvénytelenítette a 2002-2004-es mérlegbeszámolókat, és kimondta, hogy a könyvvizsgáló megsértette a szakmai előírásokat az auditálás során, amivel segítette a Jukoszt az adófizetés kötelezettségének kikerülésében.
A bíróság szerint a PwC két könyvvizsgálatot végzett a cégnél, egyet "belső használatra", egy másikat a részvényesek számára, amivel félrevezette a részvényeseket és a piaci szereplőket a Jukosz tényleges helyzetét illetően. Emiatt a PwC Auditot 480 ezer dollárra büntették, ráadásul megvonhatják a PricewaterhouseCoopers oroszországi működési engedélyét.
Orosz könyvvizsgálók azt gyanítják, hogy a PwC Audit kompromisszumot kötött az állami szervekkel, és ennek az egyezségnek feltétele volt a mérlegeket hitelesítő beszámolók visszavonása. Többen arra figyelmeztettek, hogy a PwC saját tekintélyének ártott ezzel a döntéssel.