A Kommerszant című orosz napilap kedden ágazati szakértők számításait idézte, amelyek szerint az E.On által felajánlott részvények kevesebbet érnek a Severnyeftyegazprom cserébe kínált tulajdoni hányadánál, így a Gazprom jogosan követel pótlólagos kifizetést. Ha az E.On erre nem hajlandó, akkor a juzsno-russzkojei földgázmezőben való részesedését a Nord Stream projekt negyedik résztvevőjének, a holland Gasunie cégnek ajánlják fel. (A harmadik résztvevő a BASF német konszern által ellenőrzött Wintershall, ugyancsak 25 százalékos hányadban, s bár a tárgyalásokat már lezárták, a megállapodást még nem írták alá.)
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom alelnöke hétfőn közölte, hogy felül szándékoznak vizsgálni az E.Onnal kötött részvénycserés ügylet feltételeit. "A tárgyalások kulcskérdése az, hogy a felajánlott részvények mennyiben felelnek meg stratégiai céljainknak, és értékét tekintve megfelel-e a mi ajánlatunknak" - mondta Medvegyev, hozzátéve, hogy ha őszig nem fejeződnek be a tárgyalások, akkor az E.On nélkül kezdik meg a gázmező kiaknázását.
Medvegyev hétfőn azt is elmondta, hogy a magyarországi földgázpiac helyzete az egyik oka annak, hogy nem tartják elégségesnek a németek által felkínált részvénycserét. "Vannak olyan, Magyarország szubvenciós rendszerét érintő kérdések, amelyek bizonytalanságot jelentenek az elérhető bevételeket, valamint az E.On által felajánlott társaságokat illetően" - mondta.
A Vremja című gazdasági napilap azt emelte ki Medvegyev nyilatkozatából, hogy a Gazpromnak sokkal fontosabbak a német partner által felkínált részvények stratégiai értéke, mintsem pénzügyi ellenértéke. Hozzáfűzte, hogy Magyarországon nem egyértelmű a különböző fogyasztók szubvencionálásának rendszere, és nincs garancia arra, hogy nem foganatosítanak monopolellenes intézkedéseket.