3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Orosz lapértesülés szerint megszakadhatnak a részvénycserére vonatkozó tárgyalások a Gazprom és az E.On-csoport között, és kizárhatják a német konszernt az északnyugat-szibériai Juzsno-russzkoje lelőhely kiaknázásának projektjéből, ha az nem fogadja el az orosz gázipari mamutcég feltételeit.

A Gazprom és az E.On között tavaly július közepén létrejött keretmegállapodás értelmében a német energetikai óriáscég a Juzsno-Russzkoje koncessziójával rendelkező Severnyeftyegazprom 25 százalék mínusz egy részvénye fejében kisebbségi paketteket ad át a Gazpromnak magyarországi leányvállalataiból, valamint "további kompenzációt" fizet. A németek az E.On Földgáz Storage és az E.On Földgáz Trade ötven százalék mínusz egy részvényét, valamint az E.On Hungaria gáz- és áramszolgáltató 25 százalék plusz egy részvényét kínálták fel.

A Kommerszant című orosz napilap kedden ágazati szakértők számításait idézte, amelyek szerint az E.On által felajánlott részvények kevesebbet érnek a Severnyeftyegazprom cserébe kínált tulajdoni hányadánál, így a Gazprom jogosan követel pótlólagos kifizetést. Ha az E.On erre nem hajlandó, akkor a juzsno-russzkojei földgázmezőben való részesedését a Nord Stream projekt negyedik résztvevőjének, a holland Gasunie cégnek ajánlják fel. (A harmadik résztvevő a BASF német konszern által ellenőrzött Wintershall, ugyancsak 25 százalékos hányadban, s bár a tárgyalásokat már lezárták, a megállapodást még nem írták alá.)

Alekszandr Medvegyev, a Gazprom alelnöke hétfőn közölte, hogy felül szándékoznak vizsgálni az E.Onnal kötött részvénycserés ügylet feltételeit. "A tárgyalások kulcskérdése az, hogy a felajánlott részvények mennyiben felelnek meg stratégiai céljainknak, és értékét tekintve megfelel-e a mi ajánlatunknak" - mondta Medvegyev, hozzátéve, hogy ha őszig nem fejeződnek be a tárgyalások, akkor az E.On nélkül kezdik meg a gázmező kiaknázását.

Medvegyev hétfőn azt is elmondta, hogy a magyarországi földgázpiac helyzete az egyik oka annak, hogy nem tartják elégségesnek a németek által felkínált részvénycserét. "Vannak olyan, Magyarország szubvenciós rendszerét érintő kérdések, amelyek bizonytalanságot jelentenek az elérhető bevételeket, valamint az E.On által felajánlott társaságokat illetően" - mondta.

A Vremja című gazdasági napilap azt emelte ki Medvegyev nyilatkozatából, hogy a Gazpromnak sokkal fontosabbak a német partner által felkínált részvények stratégiai értéke, mintsem pénzügyi ellenértéke. Hozzáfűzte, hogy Magyarországon nem egyértelmű a különböző fogyasztók szubvencionálásának rendszere, és nincs garancia arra, hogy nem foganatosítanak monopolellenes intézkedéseket.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!