[ajanlo=276][igazitas=left/]A Coface nemzetközi hitelbiztosító adatai szerint a fizetési index ma már megközelíti a száz napot, ami jelentős romlás az év eleji - ugyancsak rossznak mondott - 81 naphoz képest. Gyarapodnak a kárbejelentések, s a késve fizetők ma már behajtási ügyekben szerepelnek. A Coface igazgatója szerint a vállalkozások azért szállítanak egy-egy fokozottan veszélyeztetettnek tartott partnernek, mert ha senki sem fizet jól, akkor az egyébként rosszul fizető ügyfél jó ügyféllé válik. A mai 100 napos határt az index már többször is átlépte, legutóbb a 2000-2001-es év fordulóján, de 2003-ig javulás mutatkozott.
A fizetési csúszásokat az Euler Hermes hitelbiztosító is észrevette. A társaság kimutatásai szerint 2003-ban még csak 729 darab esetről számoltak be, míg ez a szám tavaly már 1257-re nőtt, idei becsléseik pedig 2000 körüliek. A tartozások értéke is rohamtempóban nő, a 2004-es 3,3 milliárd után idén már elérheti az ötmilliárdot az Euler Hermesnél.
Egyes szakértők szerint a nagy problémák a féléves, azaz a 180 napra történő fizetések tömegessé válásakor jönnek elő, mivel a forgótőke-hiányos magyar vállalkozások ilyen hosszú idejű finanszírozási hiányt már nem tudnak áthidalni, így fizetésképtelenné válnak. A folyamat azonban tovagyűrűzik, s újabb fizetésképtelenséget generálhat. A csődök száma pedig évről-évre nő. Az építőiparban a legrosszabb a helyzet, itt 9,2 százalékkal több céget kellett felszámolni 2004-ben, mint egy évvel korábban.
Gyenge lábakon áll a jogi környezet is. A szerződési feltételek kikényszeríthetősége kérdéses, a felelősségre vonhatóság pedig szinte a nullával egyenlő. Nem véletlen, hogy újra kéne írni a csődtörvényt és az ügyvezetők, cégtulajdonosok felelősségét is szigorítaná a kormányzat. Ezzel kapcsolatban már történt néhány lépés, hiszen létezik olyan banki kikötés, hogy felmondhatják egy cég hitelét, ha az bármelyik partnerének nem fizet, írja a Napi Gazdaság.
Menedzsment Fórum
Hazardíroznak a hazai vállalatok
Tovább romlott idén a fizetési morál. Míg korábban jelentős volt a késve, de biztosan fizetők aránya, addig mára a legtöbben egyáltalán nem biztos, hogy fizetnek-e, áll a Napi Gazdaságban.