Több tízezer utas érintett globálisan
Ehhez hasonlóan a Lufthansa, az Air Berlin, az Air France és a KLM is leállíttatta valamennyi, a brit fővárost érintő járatát, legalábbis csütörtök délig, illetve kora délutánig, emellett bevezette a biztonsági intézkedéseket. Eszerint az Egyesült Államokba tartó utasoknak nem szabad a fedélzetre vinni - többek között - elektromos vagy elemmel működő berendezéseket, így laptopot, mobiltelefont, iPodot és távirányító berendezéseket sem. Ezeket a tárgyakat csak csomagban lehet feladni.
A szigorított biztonsági előírások azonban változhatnak, ezért a légitársaságok az utazóknak azt tanácsolják, hogy repülés előtt mindenképp keressék fel honlapjukat, ahol megtalálhatják a legaktuálisabb információkat.
Több tízezer utas maradt hopponMint ismert, a brit rendőrség csütörtökön reggel jelentette be, hogy meghiúsított több merényletet, amelyek célja a Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között közlekedő utasszállító repülőgépek felrobbantása lett volna. Ennek nyomán először a londoni Heathrow légikikötőt zárták le, majd bejelentették, hogy időlegesen a Gatwick sem fogad járatokat. A Stansted - biztonsági szigorítások mellett - folyamatosan nyitva állt. Csütörtök késő délután a Heathrow közölte, hogy az Európán belüli járatok ismét fel-, illetve leszállhatnak, később pedig minden gép szabad utat kapott.
A hírek hallatán csütörtökön Németországban is szigorították a biztonsági rendszert, főként a Nagy-Britanniába és az Egyesült Államokba tartó járatoknál, a lengyel hatóságok pedig egy gazdátlan csomag miatt lezárták a varsói repülőteret. Péntekre azonban nagyrészt normalizálódott a helyzet, bár járatkimaradások elvétve még előfordulhatnak. A Spiegel beszámolója szerint csütörtökön a Heathrow-n több mint hatszáz járatot töröltek, a közvetlenül érintett utasok száma pedig több tízezerre rúg.
A terrorriadó a légitársaságok tőzsdei szereplésére is negatívan hatott: Londonban csütörtökön a British Airways papírjai 4 százalékkal, Párizsban az Air France-KLM részvényei több mint 3 százalékkal estek. A frankfurti börzén a legnagyobb európai utazási konszern, a TUI részvényárfolyama 6,7, a Lufthansáé 4,5 százalékkal csökkent. Az MTI jelentése szerint a TUI az események nyomán hosszabb távon - hasonlóan a tavaly július 7-i londoni metrómerénylet utóhatásaihoz - nem vár visszaesést az utazási kedvben.
Wéber BalázsMenedzsment Fórum