4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felszámolták a Csiki-Bege Csoport autókereskedő üzletágát, az ingatlanfejlesztésben és egészségiparban érdekelt cégek azonban tovább működnek, mondta el egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Csiki-Bege Lajos. A cégcsoport atyja és egyben vezetője - amellett, hogy elismerte saját felelősségét a bukásban - kiemelte: a hitelező bankok ellehetetlenítették a társaság reorganizációját. Szerinte külön vállalatok szakosodtak arra, hogy a jelzáloggal terhelt ingatlanokat – a bankokkal összejátszva - áron alul megszerezzék, majd azokat busás nyereséggel továbbadják. Mfor.hu tudósítás.

Teljes egészében kivonul az autókereskedelemből a Csiki-Bege Csoport, jelentette be egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Csiki Bege Lajos, a birodalom vezetője. A Fővárosi Bíróság jogerős ítélete alapján január 7-én elkezdődött felszámolási eljárás február közepén lezárult, a cégeket mintegy 170 munkavállalóval együtt értékesítették.

Az mfor.hu azon kérdésére, összességében mekkora adósságot hagy maga mögött a csoport felszámolás alá került része, kifejtette: a bankokkal szemben fennálló tartozásokat teljes egészében kifizették, a béreket is sikerült rendezniük, minden ügyfélnek átadták a neki járó autót, és a szállítók többségével is kiegyeztek.

Megakasztott reorganizáció

Mint ismert, a Csiki-Bege még tavaly márciusban kért csődvédelmet, amit azonban három hét múlva visszavont. Ennek oka az volt, hogy a csődvédelem hírére a partnerek bizalma teljesen elszállt. A cég ezután reorganizációval próbálkozott, amit azonban - Csiki-Bege szerint - az egyik hitelező bank "erőfölényével visszaélve megakasztott".

A cégcsoport két hitelező pénzintézettel, valamint a hozzájuk kötődő lízingcégekkel tárgyalt, amelyek véleménye szerint egymással is összecsaptak. "Átütemezésre esélyt sem adtak, semmiféle kompromisszumra nem voltak hajlandóak, minden számlára inkasszót tettek, így a működés teljesen ellehetetlenült" - magyarázta a vezető.


Megjegyezte, hogy a jelzáloggal terhelt ingatlanjait "erre szakosodott vállalkozók, cápák és hiénák" áron alul szerezték meg, majd jókora haszonnal továbbadták. Ez a folyamat - tette hozzá - belső banki korrupcióval társult.

"Túlságosan bíztam a bankokban"

Azon újságírói kérdésre, hogy saját magát miben tartja hibásnak, a Székelyföldről származó cégvezér kifejtette: túlságosan bízott a bankokban, és nem szembesült időben azzal a hatalmas, 2,5 milliárd forintos kamatteherrel, amit a banki kölcsönök jelentettek.

Emellett túlságosan sok pénzt fordított beruházásra és keveset tartalékképzésre, valamint a menedzsmentet sem válogatta meg megfelelően - mindezek miatt végül nem tudta kivédeni a hazai autópiac mélyrepülésének következményeit. (Tavaly hatvan százalékkal csökkent hazánkban az értékesített új autók száma, a használt autók piaca pedig 20-30 százalékkal esett vissza - a szerk.)



Az mfor.hu jövőt firtató kérdésére elmondta: cégbirodalmának másik két része tovább működik. Az ingatlan-üzletágban a szálloda-projektet leállították, a lakóparkfejlesztést viszont tovább viszik.
Utóbbi keretében 158 családi házat alakítanak ki, ezek harmada már vevőre talált.

Szintén megmaradnak az egészségiparban működő vállalkozásai, amelyek a vezető szerint jelenleg is sikeresek.

"Nem normális, ami ebben az országban zajlik"

Az olykor a könnyeivel küszködő cégvezér végezetül megjegyezte: ”Nagyon nem normális az, ami ebben az országban zajlik”. Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a hazai bankok válságban is sokmilliárdos profitra tesznek szert, addig az általuk hitelezett magyar vállalkozások sorra mennek tönkre. Hozzátette, hogy az autókereskedelemben is "nagyon sok csalárd szándékú üzletkötés" tapasztalható.

Az 1993-ban alakult, autókereskedéssel, használt autók bérbeadásával foglalkozó Csiki-Bege Kft.  2007-ben három, 2008-ban viszont már csak 2,4 milliárd forint árbevételt könyvelhetett el. Eközben a veszteséges zónába csúszott át a vállalat - mérleg szerinti eredménye tavalyelőtt 155 millió forint mínuszt mutatott az egy évvel korábbi hárommillió forintos nyereség után.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!