Az orosz törvényhozás megszavazta az adóamnesztiáról szóló törvényt, amely március 1. és december 31. között lesz érvényben. A törvény megszavazását az elmúlt években több illetékes adóhivatali és egyéb vezető is javasolta a jogszabályi hézagok és a szinte az egész lakosság által gyakorolt adóelkerülés miatt.
Az események 2005 májusában gyorsultak fel, amikor Putyin elnök egyértelmű utasítást adott a kormánynak az amnesztia megvalósítására. Így is egy teljes évbe tellett a törvényjavaslat kidolgozása és beterjesztése. A Duma tavaly júliusban első olvasatban már megszavazta a jogszabályt, de a képviselők azóta számos módosítást indítványoztak a szöveghez.
Az első olvasatban megszavazott törvényjavaslat úgy szólt, hogy azok, akik 2006 januárja előtt nem fizettek adót, meghatározott időpontban kötelesek megjelenni az adóhivatalban, kitölteni egy bevallást és a bevallott összeg 13 százalékát befizetni. A módosítások azonban jelentős változásokat idéztek elő a szövegben, mivel a képviselőknek kételyeik voltak, hogy az amnesztia az eredeti formában a kívánt eredményre vezet.
A végső változat szerint - mint Natalja Burikina, a Duma adóügyi albizottságának vezetője a Moscow Newsnak elmondta - elég, ha az adózó elmegy bármelyik bankfiókba, befizeti a saját maga által kiszámított összeg 13 százalékát és megőrzi az erről kapott nyugtát. A továbbiakban az adóhivatal esetleges felszólítása esetén csak ezt kell bemutatnia.
A nyugta azonban csak a bevallott összeg erejéig ad amnesztiát az adózó számára. Ha kiderül, hogy jövedelme egy részét eltitkolta, büntetőeljárást lehet indítani ellene. Az elnyúló parlamenti vita során az egyik kardinális kérdés az volt, hogy alkalmazható-e az amnesztia azokkal szemben, akiket adócsalásért már jogerősen elítéltek, de ez olyanokra is kiterjedt volna, mint Mihail Hodorkovszkij és Platon Lebegyev, az azóta csődbe kergetett Jukosz olajvállalat vezetői, ezért erre az esetre nem terjesztették ki a jogszabályt - írja a Napi Gazdaság.