3p

Újabb régi európai uniós tagállam, Hollandia jelentette be, hogy május elsejétől a 2004-ben a közösségbe belépő tagállamok állampolgárai szabadon vállalhatnak munkát, a részletekről a május elsejét követő héten ad majd tájékoztatást Hollandia - értesült a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban az MTI.

Hollandiával együtt a 15 régi tagállam közül már kilenc biztosítja ezt a jogot, ezek közül Svédország, Írország és az Egyesült Királyság már 2004-től. Az Egyesült Királyság csupán a munkába állást követő harminc napon belüli regisztrációt kér.

A munkaerőpiaci korlátozásra a régi tagállamoknak rendelkezésre álló hét év első két évét követően, a múlt év május elsején Finnország, Görögország, Portugália és Spanyolország csatlakozott a szabad munkavállalást biztosítókhoz, majd kicsit később, júliustól Olaszország. A többi régi tagállam fenntartotta a munkavállalási engedély intézményét, igaz több ország bizonyos szakmáknál könnyítette annak kiadását.

Így például Franciaországban a múlt év május 1-jétől hét ágazatban, összesen 61 szakmában, ahol munkaerőhiány van, a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül adják ki a munkavállalási engedélyt. Bizonyos feltételekkel a diákok és kutatók pedig szabadon vállalhatnak munkát.

Hollandiában az ágazatok és szakmák többségében eddig csak akkor adták ki a munkavállalási engedélyt, ha az illető munkakört, holland vagy más, régi tagállamból származó munkavállaló nem tudta betölteni. Néhány ágazatban és szakmában viszont már eddig is munkaerőpiaci vizsgálat nélkül, két héten belül adták ki az engedélyt. Az ágazatok és szakmák listáját 2004. május elseje óta háromhavonként aktualizálták.

Luxemburgban 2006. május 1-jétől a mezőgazdaságban, szőlőművelésben és vendéglátóiparban a munkavállalási engedélyt a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül, a többi szektorban azt követően adják ki. Belgiumban szintén ettől az időponttól a hiányszakmák esetében munkaerőpiaci vizsgálat nélkül, gyorsított eljárásban adják ki a munkavállalási engedélyeket. Dániában valamennyi szakmában szükséges az engedély, ezen kívül követelmény, hogy a munkavállalót teljes munkaidőben foglalkoztassa a munkáltató, az általános bér és munkafeltételekkel, illetve a kollektív szerződés szerint.

Ausztriában a munkavállalás továbbra is csak munkavállalási engedély alapján lehetséges, ugyanúgy mint Németországban. Meg nem erősített hírek szerint már Ausztria is fontolóra vette, hogy bizonyos szakmákban könnyített munkavállalási engedélyt adjon ki.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!