Kérem, tegye fel a kezét, aki bármit tud Ecuador gazdaságáról! Miután a követség munkatársai nem biztos, hogy olvassák a lenti cikket, a latinamerikanisztikát hallgatók pedig a vizsgájukra készülnek, így könnyű feladatunk van, hiszen az egyenlítő menti országról bármit írhatunk, aligha fog valakinek feltűnni. (Jó, lehet, hogy ha Magyarország jut ki a vb-re, és egy ecuadori gazdasági lap írna hasonló jellegű cikket, akkor ők is ilyen felütéssel indítanának.) Hűséges olvasóinkat azonban megnyugtatjuk, hogy nem fogunk fals adatokat használni, ehelyett a sorozatunk megszokott mutatói alapján vetjük össze a svájci és az ecuadori gazdaságot.
Egy átlagember számára Svájcról (a csoki és az órák mellett) a pénz a bankok, és a mérhetetlen gazdagság jut eszébe. Ezzel szemben Ecuadorról az Egyenlítő és a dzsungel, rosszabb esetben egy 90-es évekbeli (mellesleg német és rettenetes rossz) diszkósláger.
A Manchester United rajongói számára talán felderenghet, hogy Antonio Valencia is az ország szülötte, és a válogatott oszlopos tagjai. Az ország fő exportcikkének mégsem a labdarúgók számítanak, hanem olyan nyersanyagok, mint a nyersolaj, a hal, a rák, a fa és az arany. Az utóbbi időben egyébként az első termék kapcsán sikerült a világsajtó hasábjaira felküzdeni magát a dél-amerikai országnak, Ecuador ugyanis engedélyt adott az olajfúrásra az Amazonas egyik utolsó érintetlen őserdejében.
Az ásványkincsek mellesleg nem hoznak rosszul a konyhára, hiszen a vásárlóerő-paritáson számolt GDP 157,6 milliárd dollárt tesz ki, igaz a svájci ennek bő kétszerese (371,2 milliárd). Svájc tehát rögtön a meccs elején gólt szerez az mfor.hu gazdasági vébéjén az E-csoport nyitómeccsén. A helvétek – na jó inkább dél-szláv és török fiúk, meg Stephan Lichtsteiner – gyorsan tovább növelik az előnyüket, hiszen az egy főre jutó GDP tekintetében az alpesi ország világbajnok.
Mielőtt azonban becsuknák az oldalt a mérkőzés egyoldalúsága miatt, Ecuador gyorsan szépít, hiszen a GDP növekedése (4%) éppen kétszerese a svájci (2%) gazdaság bővülésének. Ráadásul az inflációt tekintve is nekik kell, hogy adjunk egy újabb gólt, az egészségesnek mondható 2,6 százalékos pénzromlás sokkal jobb a gazdaságnak, mint a svájci 0,4 százalékos defláció.
Hogy a bankárok mégis örülhetnek a végén az a munkanélküliségnek köszönhető. Bár a külföldi munkavállalók visszaszorításáról a közelmúltban tartottak népszavazást Svájcban, a helyzet a bevándorlók ellenére is remek, hiszen csupán 3,2 százalékos a munkanélküliségi ráta. Érdekes, hogy az európai átlagnál sokkal jobb az Ecuadorban mért, amely 4,9 százalék. A végén tehát, ha szoros küzdelemben is Svájc lett a győztes.
Hogy a pályán milyen eredmény fog születni, az persze más kérdés, ám a svájci szövetségi kapitány Ottmar Hitzfeld és a csapatok értéke is Svájc felé kellene, hogy elbillentse a mérleg nyelvét. A két csapat összesített értékét összevetve a Transfermarkt adatai alapján ebben is az alpesi ország válogatottja a jobb, közel háromszor annyit ér a nemzeti válogatottjuk, mint az ecuadori.
A zöld gyepen Svájc-Ecuador: 2:1
KB
mfor.hu