3p

A 2004-2006 közötti időszakra készülő Nemzeti Fejlesztési Terv humánerőforrás-fejlesztési operatív programja célkitűzései között szerepel a foglalkoztatási szint emelése, a munkaerő versenyképességének javítása, a társadalmi beilleszkedés támogatása - hangzott el az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) Nemzeti Fejlesztési Terv, illetve esélyegyenlőségi szakbizottságainak együttes ülésén.

A szakbizottsági egyeztetésen Nagy Judit, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese elmondta: a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) humánerőforrás-fejlesztési operatív programja európai uniós finanszírozása többnyire az Európai Szociális Alapból, illetve az Európai Regionális Fejlesztési Alapból várható. Hozzátette: a magyar állami társfinanszírozás a Munkaerő-piaci Alapból, illetve az adott év költségvetéséből lehetséges.

Elhangzott: a Nemzeti Fejlesztési Terv humánerőforrás-fejlesztés operatív programja kiegészíti, de nem helyettesíti majd a hazai humánpolitikát. Az egyeztetésen felszólalók szerint a humánerőforrás-fejlesztési operatív programban valamilyen módon támogatni kellene a munkaadókat is a foglalkoztatási szint emelése érdekében.

A munkaadói és munkavállalói oldalon többen is hangsúlyozták, hogy erőteljesebben kellene megfogalmazni a munkaerőpiacról kikerülés megelőzésére vonatkozó elképzeléseket. A munkaadók felvetették, hogy egyes szakmákban munkaerőhiány van, amit figyelembe kellene venni a programban is és hangsúlyosabban szerepeltetni a gazdaság igénye szerinti képzést. Szerintük szerepeltetni kellene a programban a vállalkozók érdekeltté tételét a gyakorlati képzésben.

Antalffy Gábor, a Kisosz ügyvezető igazgatója úgy vélekedett, hogy az önfoglalkoztatóvá válás támogatását erőteljesebben kellene megjeleníteni. Az önfoglalkoztató vállalkozóknál lehetővé kellene tenni, hogy munkanélkülivé válva bekerüljenek az ellátó rendszerbe. A munkanélküli ellátó rendszeren keresztül segíteni kellene a munkanélkülivé váló - többségükben egyéni - vállalkozókat abban, hogy ismét önfoglalkoztató vállalkozóvá váljanak. A munkaadók szerint a vállalkozói ismeretek oktatását össze kellene kapcsolni a szakképzéssel.

A hozzászólók úgy vélekedtek, hogy az esélyegyenlőséget szélesebben kellene értelmezni, mint ahogy a programban szerepel és nemcsak a nők, romák esetében kellene törekedni az esélyegyenlőség megteremtésére. A munkaadók képviselői szerint erősíteni kellene a munkába visszatérést segítő szolgáltatások kiépítését is, mert ez lehetővé tenné a munkaerőpiaci kínálat bővülését. Az ülésen elhangzott, hogy a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek írásos észrevételeit november második feléig várják, hogy november végéig még be lehessen építeni a készülő programba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!