3p

A legfrissebb adatok alapján úgy tűnik, hogy hiába a rezsicsökkentések sorozata, vásárlóerő-paritáson számolva igen magasnak számít a magyar áram és gáz ára uniós viszonylatban.

Az Eurostat szerdai közlése szerint Magyarországon 100 kWh villamos energia egységára 13,3 euró volt a tavalyi év második felében átlagosan. Ennél mindössze 2 országban, Bulgáriában és Romániában kellett kevesebbet fizetni. Mindez tehát azt is jelenthetné, hogy a rezsicsökkentések hatására karnyújtásnyira került a cél a kormány számára, nevezetesen, hogy a magyar háztartások fizessék a legkevesebbet az áramért az egész unióban.

Ha az egy év alatt bekövetkezett változást nézzük, akkor a 13,8 százalékos árcsökkenés a tagállamok viszonylatában szintén kiemelkedő: egyedül a ciprusi áram ára mérséklődött ennél jobban, 14,7 százalékkal. Külön érdemes kiemelni, hogy Észtországban, illetve Görögországban igen jelentős, 20 százalék körüli drágulás következett be 2012 második félévéhez viszonyítva.

Az árakra visszatérve a fentiek elismerésre méltó változások, viszont nem mindegy, hogy a vásárlásokra milyen keret, vagyis mekkora bér áll rendelkezésre. Éppen ezért érdekes a vásárlóerő-paritáson közölt árakat is megvizsgálni, melyek már nem mutatnak ennyire fényesen. Hazánk esetében 23,4 egységet közölt az Eurostat a tavalyi második félévre, ami a 28 tagállam sorában a hetedik legmagasabbnak számít. Vagyis az egységárak hiába csökkennek a rezsicsökkentések által, valójában az életszínvonal alacsony szintje miatt még mindig igencsak drágának számít a hazai ár.

Az uniós átlag egyébként 20,1 egység volt, míg vásárlóerő-paritáson a legkevesebbe Finnországban (12,8) és Luxemburgban (13,7) kerül az áram. Ezzel szemben a legtöbbet a ciprusiak (28,1) és a németek (28,2) fizetik.

A gáznál nincs nagy gáz

100 kWh-ban számolva az egységár a vizsgált időszakban 4,2 euró volt, aminél csak a románok jutottak olcsóbban a gázhoz. Ezzel szemben vásárlóerő-paritáson nézve már 7,4 egységet fizettünk a gáz egységéért, ami lényegében a középmezőnybe sorolja hazánkat. A 28 tagállam átlaga ugyanis 7,1, míg az eurózónáé 7,7 vásárlóerő-paritáson. A legalacsonyabb ár egyébként Luxemburghoz (4,7) és Lettországhoz (5,2) kapcsolódik.

Ami az ár változását illeti, 2013 második félévében az előző évi állapothoz képest 14,6 százalékkal lett olcsóbb a gáz ára hazánkban, aminél nagyobb visszaesést egy másik tagállamban sem tudtak regisztrálni.

A legnagyobb áremelkedés egyébként pont Romániához kötődik - ahol a magyarnál olcsóbban jutnak gázhoz a háztartások -, itt 9,9 százalékos drágulás következett be egy év alatt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!