A tárca vezetője szólt a költségvetés által jóváhagyott 60 milliárd forintos, a termelők eladósodásának csökkentésére szánt csomagról, amelyből - mint mondta - az elemi károk enyhítésére 15 milliárd forintot el kellett különíteni. Németh Imre közölte: november közepétől az ellenőrzött, tényleges károk kifizetése megtörténhet.
A maradék 45 milliárd forint elosztásáról szólva a miniszter elmondta: nem lesz "kedves megye", nem lesz különbségtétel egyes gazdálkodási formák javára, minden, önhibáján kívül nehéz helyzetbe került gazda számíthat a támogatásra. A nettó adósság kifizetés vetítési alapja az elmúlt három év május 31-ig rögzített adósságállapota.
A tárca vezetője megoldandó feladatként jelölte meg a jövő évi támogatási rendszer kidolgozását, amelynek figyelembe kell vennie az Európai Unió elvárásait is. Hangsúlyozta: a földalapú támogatásokat meg kell duplázni és a birtokkategóriák eltörlésével normatív alapon kerülhetnek kifizetésre.
Németh Imre szólt az adórendszer módosításáról, amelyet a közelmúltban tárgyalt a kormány. Közölte: az őstermelők évek óta változatlan, 250 ezer forintos adómentessége a jövő évben 350 ezerre emelkedik, ami az azt követő évben a remények szerint eléri az 500 ezer forintot. Hozzátette: az eddig csupán a családi gazdaságok számára elérhető 6 millió forintos kedvezményes adózást kiterjesztik minden őstermelőre.
A homokhátság problémáira vonatkozó hallgatói kérdésekre válaszolva Németh Imre az Európai Unió által preferált környezetkímélő gazdálkodásra hívta fel a gazdák figyelmét. Mint rámutatott, az alternatív növények termesztésével, az erdőterületek racionális növelésével jelentős támogatáshoz juthatnak a jövőben. Szintén a homokhátság problémája kapcsán került szó az öntözésfejlesztésre.
A miniszter közölte: az állam elkezdte a Vásárhelyi-terv keretében a gerincvezetékek kiépítését, amely elsősorban a Duna-Tisza közén gazdálkodók gondjain enyhít majd. Mint hozzáfűzte, ezzel párhuzamosan a termelők feladata az öntözés gépesítésének megteremtése, az ide vonatkozó fejlesztési támogatások igénybevételével. A csődhelyzetben, illetve felszámolás alatt lévő szövetkeztek üzletrész-tulajdonainak felvásárlására vonatkozó kérdésre a miniszter közölte: megkezdték a rendezés költségeinek felmérését. Az előkészítés során felmerült 75 milliárd forint azonban akkora terhet róna a költségvetésre, hogy a rendezést csak fokozatosan, a választási ciklus időtartama alatt tudják megvalósítani - tette hozzá.
Ígéretek a mezőgazdaság problémáinak megoldására
A mezőgazdaság legfontosabb megoldandó kérdéseiről adott tájékoztatást Németh Imre mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter a kistérség mezőgazdasági termelőinek fórumán.