4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jövőbeli dohányboltoknál 40 centis átmérőjű, "18" feliratú táblát kellene kitenni, az értékesítési engedély megszerzése pályázat útján történne, ahol előnyben részesítenék a hátrányos helyzetű pályázókat. Mfor.hu-háttér.

"A törvényjavaslat célja, hogy a dohánytermékek kereskedelmét ésszerű, racionális keretek között tartva az eljövendő generációk egészségének megóvását elősegítse. Elfogadásával átláthatóbbá és tisztábbá válik a dohánytermékek értékesítése, így az állam számára is számon tarthatóbbak lesznek az ehhez kapcsolódó bevételek. Ennek megteremtése érdekében feltétlenül szükséges a törvényjavaslat mielőbbi elfogadása" - olvasható a parlament honlapjára pénteken felkerült, Lázár János által jegyzett dokumentumban.

18-as tábla az üzlet előtt

Dohánytermékeket kizárólag dohányboltban lehetne árulni, ha elfogadnák a törvényjavaslatot. Ettől két esetben lehetne eltérni: egyrészt abban az esetben, ha az állam saját maga végzi az értékesítést, másrészt pedig a 2000 főnél kisebb lélekszámú településeknél akkor, ha az üzlet amúgy megfelel a dohányértékesítésre vonatkozó egyéb jogszabályi előírásoknak.

Az üzlet külső megjelenését is szabályozná a kormány. A külső homlokzaton csak a "Dohánybolt" feliratot lehetne megjeleníteni, ezen kívül egy kör alakú, 40 centiméteres átmérőjű fehér tábla, melyek fekete színnel szerepelne a "18", a kör külső ívén pedig egy legalább 4 centiméter vastag gyűrű lenne. Ugyanakkor semmilyen olyan kép, vagy látvány nem jeleníthető meg, ami a dohányzásra, dohánytermékekre utalna. Az indoklás szerint ennek oka részben az egységes megjelenés megteremtése, másrészt a kormány szerint így nem lesz az csalogató (sőt kifejezetten tiltó lesz) a fiatalkorúak szempontjából.

Kötelességek az értékesítés során

Az eladónak kötelessége lesz a dohányzás káros ártalmairól felvilágosítani a vásárlót, a termékekkel kapcsolatban pedig nyilvántartást vezetni. Ugyanakkor a kereskedő a dohánytermék gyártójától, importálójától közvetve vagy közvetlenül sem fogadhat el semmiféle árengedményt, kedvezményt, ajándékot, vagy más juttatást - nem sorolják ide ugyanakkor a szokásos kereskedelmi árrés biztosítását. Minderre azért van szükség, mert szeretnék megteremteni annak a lehetőségét is, hogy egy, az áruk minőségéhez és az árához kötődő piaci verseny alakulhasson ki, valamint preferálni kívánják a hazai gyártású termékeket is.

A kereskedő ugyanis köteles lesz a Magyarország területén gyártott termékeket készleten tartani és forgalmazni akkor, ha ilyen terméket számára megvásárlásra kínálnak, és a szerződéses feltételei összességében nem kedvezőtlenebb legalább egy hasonló termékénél.

Korábbiakhoz hasonlóan az eladónak ellenőriznie kell a vevő életkorát, ha a fiatalkorúság gyanúja merülne fel.

Nyilvános pályázaton keresztül kaphatják meg az engedélyt

Az értékesítési jogokat természetesen nem mindenki kaphatná meg: szigorú feltételek mellett nyilvános pályázaton keresztül lehetne majd megszerezni a jövőben. A javaslatból kiderül ugyanis, hogy a kétezer főnél kisebb lakosságú települések esetében legfeljebb egy, kétezer főt meghaladó lakosságú településeknél pedig kétezer lakosonként legfeljebb egy jogosult árulhat dohányterméket. Nagyobb, kerületekre osztott városok esetében viszont egy kerület fogja jelenteni az egységet.

A törvényjavaslat szerint a pályázat során előnyben kell részesíteni azt a pályázót, aki csökkent munkaképességű, vagy legalább 3 hónapja igazoltan munkanélküli, esetleg szülési szabadságról, vagy gyermek gondozása után munkaerőpiacra visszatérni kívánó személyről van szó. Szintén előnyt élvez majd az a társaság is, aki a fenti pontoknak megfelelő személyt foglalkoztat. Mindez annak érdekében történik hogy a dohánykereskedelem új megoldása a hátrányosabb helyzetű személyeknek a munka világába való visszatérését segítse. A koncesszió átengedése egyébként legalább 20, legfeljebb 30 évre szólhat.

Abban az esetben nem kaphat árusítási engedélyt a kérelmező, ha a megelőző 5 évben az illetékes hatóság jogerősen 1 millió forintot meghaladó vám- vagy adóbírságot, vagy 500 ezer forintot meghaladó mulasztási bírságot szabott ki. Szintén kizárul az a pályázó, akinek 1 éven belül 30 napon túli lejáratú köz- vagy adótartozása van/volt. Abban az esetben pedig, ha valaki koncessziós szerződés nélkül árulna dohányterméket, a vámhatóság 5 milliótól 500 millió forintig terjedő bírsággal sújthatja.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!