5p

Vasárnaptól lép életbe az új Munka Törvénykönyve, mely számos változást hoz a munkavállalók életében. Összeszedtük a legfontosabb pontokat.

Általános vélekedés a most vasárnaptól hatályba lépő új Munka Törvénykönyvéről, hogy miközben a kormány szerint elősegíti a rugalmas foglalkoztatást és előnyösen alakítja át a munkaviszonyokat, mások szerint a gyakorlatban ez azt is jelenti, hogy bár könnyebben lehet dolgozókat felvenni, azok elbocsátás is egyszerűbbé válik. Most a legfontosabb változásokat szedtük össze egy csokorba.


Munkaviszony: hátrányban a munkavállaló

A törvény a korábbinál nagyobb hangsúlyt fektet a felek egyéni megállapodására, ami - bár a törvény kimondja, hogy a munkavállaló számára előnytelen feltételek nem állapíthatók meg - könnyen kiszolgáltatott helyzetbe sodorhatja (például a pótlék összegét, vagy annak alapjának meghatározásakor) az amúgy kényszerhelyzetben lévő munkavállalót. Nem egyenrangú felek ülnek le ugyanis tárgyalni az íróasztalhoz; az egyik oldalán a már említett munkavállaló, a másik oldalon pedig a döntési helyzetben lévő, a cég büdzséjét szem előtt tartó munkaadó ül. Az új szerződések esetében ráadásul nem szükséges megadni ezentúl a munkavégzés helyét, viszont bevezetik a kötetlen munkaidő fogalmát, ami azt jelenti, hogy amennyiben a munkavállaló munkaidejének felével saját maga rendelkezik, akkor a munkaadónak nem kell nyilvántartást vezetnie, és így a túlórákat sem kell fizetnie, ami anyagi szempontból szintén a munkavállalót érintheti hátrányosan.

Ám mindezek mellett a munkáltatót hozza könnyebb helyzetbe az új törvény az elbocsátások során is, hiszen egyszerűbb lesz felbontani a munkaszerződés. Nem szükséges indokolni a felmondást az azonnali hatályú felmondás esetén próbaidő alatt, vagy határozott idejű munkaviszony esetén. A munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén a munkáltató köteles megtéríteni az általa okozott kárt, de a kártérítés nem haladhatja meg a munkavállaló tizenkét havi távolléti díjának összegét.

Az új Munka Törvénykönyve új atipikus foglalkoztatási formákat is létrehoz. Az egyik ilyen a munkavégzés behívás alapján, ami részmunkaidős foglalkoztatásnak felel meg és legfeljebb napi 6 óra tartalmú munkavégzést tesz lehetővé. A dolgozó az esedékességhez igazítja a feladatait, ebben az esetben viszont a munkára behívást legalább 3 nappal előtte közölnie kell a munkáltatónak. Emellett létrejön még a szintén részmunkaidős megosztott munkakör, amikor egy munkakörre több munkavállalót vesznek fel, illetve a több munkáltató által létesített munkaviszony, amikor is egy munkakörben, de több cégnél áll alkalmazásban a dolgozó.

Nők a munkahelyeken

Talán a legtöbb változás a törvényben a kismamákat érinti. Először is a munkáltató abban az esetben nem szüntetheti meg a munkaviszonyt, ha a munkavállaló előzetesen tájékoztatta a munkaadót a várandósság tényéről, ami történhet szóban, írásban, vagy elektronikus úton is, ami szintén teljes körű tájékoztatásnak minősül. Ha azonban ez elmarad, a felmondási tilalom sincs érvényben. További változások lépnek életbe a kismamák védettségét illetően is.

Eddig a gyermek 3 éves koráig a munkaviszony semmilyen körülmények között nem volt megszüntethető a munkáltató által közölt rendes felmondással. A jövőben a felmondási tilalom csak abban az esetben alkalmazandó, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából igénybevett fizetés nélküli szabadságot ténylegesen igénybe veszi. Amennyiben a munkavállaló visszamegy dolgozni, úgy a felmondási tilalom megszűnik, azonban  a munkáltató a határozatlan időre szóló munkaviszonyt felmondással csak korlátozások betartása mellett mondhatja fel a gyermek három éves kora előtt.

A munkaviszony szüntethetővé válik például a munkáltató működési körében felmerülő okból, ha a munkáltatónál nincsen a munkavállaló által betöltött munkakörhöz hasonló olyan munkakör, amelyet a munkavállaló be tud tölteni, vagy az e munkakörben foglalkoztatásra irányuló ajánlatot a munkavállaló elutasítja. Amennyiben tehát a munkáltató a fizetés nélküli szabadságról visszatért munkavállaló munkaviszonyát a gyermek három éves kora előtt meg kívánja szüntetni, úgy köteles minden olyan munkakörbe való áthelyezést megvizsgálni, amibe a visszatérő munkáltató foglalkoztatható lenne és ezt a vizsgálatot megfelelő módon – jegyzőkönyv, vagy belső levelezés formájában – dokumentálnia kell. Fontos változás, hogy ha a kismama úgy dönt, hogy még a gyerek 3 éves kora előtt visszamegy dolgozni, megszűnik a felmondási tilalom, és a munkaadó bármikor kirúghatja. Meg kell jegyezni, hogy ez érvényes azokra a kismamákra is, akik június 30-a előtt visszamentek dolgozni, ám a gyermekük csak július elseje után tölti be a hároméves kort.

Másik sarkalatos pontja az új törvénykönyvnek a fizetés kérdésköre

A munkabérre vonatkozó szabályok körében az egyik legjelentősebb módosulás, hogy a délutáni műszak fogalmának megszűnése miatt a munkáltató 30 százalékos bérpótlékot csak a 18 óra utáni munkára köteles fizetni, feltéve, hogy a munkavállaló legalább egy órát dolgozott. Eddig, több műszakos munkaidő beosztás esetében a délutáni műszak tartamára (általában 14 órától kezdődően) a munkáltatónak 15 százalékos bérpótlék fizetési kötelezettsége állt fenn. Megszűnik a megszakítás nélküli működésre tekintettel fizetendő bérpótlék.

Emellett megszűnik az átlagkereset fogalma, és megváltoztatták a jogalkotók a távolléti díj számítását is. Míg korábban a teljesített túlórákat is figyelembe kellett venni, az új szabályozás értelmében csak a műszakpótlék, éjszakai pótlék, készenléti pótlék és ügyeleti pótlék lesz az irányadó az alapbér mellett.Azon munkavállalók esetén pedig, ahol magas a túlóra mértéke és alacsony az ösztönzők aránya a munkabéren belül, a távolléti díj mértéke az új számítás szerint jellemzően csökkenni fog. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!