5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kulcsfontosságú tényező a magyar gazdaság szempontjából a mezőgazdaság és a foglalkoztatottság. Az ágazatban dolgozók száma és aránya évek óta romló tendenciát mutat, már ezért is meghatározó a jövő szempontjából az, hogy a trendet megfordítsák.

2000 és 2010 között a mező- és erdőgazdaság foglalkoztatási részesedése 6,7 százalékról 4,5 százalékra csökkent - derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet mezőgazdasági foglalkoztatottság növelését taglaló vitaanyagból. Hazánkban mindennek több kiváltó tényező is megfigyelhető a gazdaságban: részben problémát jelent az alacsony jövedelmezősége az ágazatnak. Az adatok szerint a mezőgazdasági jövedelmek lemaradása az ipar és a nemzetgazdaság egészét tekintve tíz éve 23-30 százalék körül mozog. Másik fő problémát a vidék előregedése jelenti, a migrációs ráta növekvő mértéke is: 2004-ben a nettó arány -0,1 százalék volt, 2010-re viszont ez már -2,4 százalékra emelkedett.

Tavaly kiadott Nemzeti Vidékstratégián belül a kormány is megfogalmazta a legfőbb célokat, melynek egyik része a foglalkoztatás növelése volt: 2020-ra a 2009-es kiinduló értékhez képest közel 60 százalékkal szeretnék magasabb szinten látni a munkaerő-felhasználást.

Sarkalatos pontok

Ahhoz, hogy a foglalkoztatás bővülni tudjon, elengedhetetlen feltétel az egyes ágazatok kibocsátásának növekedése is, így ebből az aspektusból az intézet szakemberei úgy vélik, hogy egyedüliként a legnagyobb lehetőséget a gyümölcságazat rejti magában, melynek kibocsátása akár 20-30 százalékkal is bővülhet. Ezzel szemben "a növénytermesztésben a zöldségágazatban mintegy 10-20 százalékkal, a szőlő- és borágazatban 5-10 százalékkal fokozható a termelés. Az állattenyésztésben a sertéságazatban 30-50 százalékos a célkitűzésben meghatározott kibocsátás bővülés. A baromfiágazat 20 százalékkal bővülhet, míg a kérődző ágazatok esetében a tejtermelés iparági koncentráció mellett legfeljebb 10-15 százalékkal, a húsmarhatartás az alacsony bázis miatt, pedig akár 30-50 százalékkal is bővíthető".

Emellett a szakemberek szerint szükséges lenne az atipikus foglalkoztatási formák nagyobb arányára is, mely az EU-s átlagtól jelentősen elmarad, hiszen a mezőgazdasági részfoglalkoztatás hazánkban mindössze 5-6 százalék körüli, alig 30 százaléka az EU27 átlagának. A javulás érdekében a jelenleg korlátozó tényezőként megjelenő szabályozás, ösztönzés és a munkavállalói érdek közötti diszharmoniát kellene orvosolni. Az alkalmi munkavállalás új szabályaival, főleg az adminisztratív terhek egyszerűsítésével rövid távon mindenképpen elérhető lenne a létszámcsökkenés mérséklése.

Végül, de nem utolsó sorban gondot jelent az adórendszer szerkezete is, hiszen az egyéni és társas gazdaságok esetében ahhoz, hogy a foglalkotzatás bővülni tudjon, hosszú távon tervezhető bevételekre van szükség, illetve az adózási terhek enyhítése révén jövedelemtöbbletre. Utóbbi tekintetében azonban 2011-2012-ben sokkal inkább elvonás tapasztalható, hiszen a minimálbéremelés mellett a bérkompenzáció is jelentős többletterhet ró a munkáltatókra.

Potenciális növekedési pontok

A szakemberek szerint piaci alapon összességében 23-51 ezer fő teljes munkaidőnek megfelelő foglalkoztatása teremthető meg, ami nagyjából az egyharmada lehet az összes létrehozható álláshelynek. Tekintettel a vidéki társadalom összetételére, szakképzettségére és tőkeszegénységére, a dokumentum szerint a piaci alapúnál sokkal nagyobb arányban várható munkahelyteremtés szociális alapon, vagyis többek között közfoglalkoztatás, szociális szovetkezetek, szociális földprogram révén.

"A közfoglalkoztatási programok 2003-2010 között évi 30-40 milliárd forint támogatás mellett 250-300 ezer embernek nyújtottak időszakos munkalehetőséget. A 2011-ben megvalósult programok minden eddiginél nagyobb létszámot mozgósítottak, az év során mintegy 302 ezer fő közfoglalkoztatására került sor. A teljes munkaidős foglalkoztatást előtérbe helyező közfoglalkoztatási programokra 2012-ben 132,2 milliárd forintot ütemezetek elő, országos programokban 45 ezer főt, kistérségi programokban 67 ezer főt, illetve önkormányzati közfglalkoztatásban további 79 ezer főt érintve" - olvasható a vitaanyagban.

A becslés szerint a szociális jellegű munkahelyteremtés hatására akár 50-75 ezer munkaerőfelhasználás is prognosztizálható 2020-ig. A saját fogyasztásra termelésben 25-35 ezer fős, míg a közfoglalkoztatásban és a szociális földprogramban együttesen akár 20-30 ezer fős, a szociális szövetkezetekben pedig további 5-10 ezer fős foglalkoztatási potenciál mutatkozik.

Összesen 80-150 ezer munkahely

Az intézet által kiadott vitaanyag szerint összességében így 2020-ig 80-150 ezer munkahely jöhet létre. A bővítés egyharmada piaci alapon hozható létre szerintük. A növekmény egyrészt új munkahelyek kialakításából, másrészt a jelenlegi munkaerő egyenletesebb kihasználásából, illetve a feketemunka kifehérítéséből is származhat. A foglalkoztatásbővítésnek fele-kétharmada pedig szociális alapú lehet, míg a fennmaradó rész (9-15 százalék) multiplikátor hatásként más ágazatokban közvetetten jelentkezhet.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!