A 233,2 megawatt kapacitású kombinált ciklusú gáztüzelésű erőmű hatásfoka 51,25 százalék lesz, a termelés 2010-ben kezdődik meg. Az orosz berendezések egy részét - 50 millió dollár értékben - az orosz államadósság ellenértékeként szerezték be az orosz Silovye Mashiny JSC-vel kötött szerződés alapján. A beruházás finanszírozásához 76 millió euró hitelt vesz fel a társaság, 60 millió euró a saját erő.
Az ünnepélyes alapkőletételen Kapolyi László a szigorú környezetvédelmi szabályok betartását és a környezeti monitor nyilvánosságát hangoztatta, míg Veres János pénzügyminiszter pedig arról beszélt, hogy az erőmű hozzájárul a kereslet-kínálat egyensúlyának, ezen keresztül az áram árának alakításához.
Kocsis István emlékeztetett arra, hogy tíz éve nem épült nagyerőmű Magyarországon, pedig 2020-ig mintegy hatezer megawatt kapacitást kell kiépíteni. A Heller Erőmű a magyar villamosenergia-rendszer szabályozhatóságát is segíti, mert csúcsidőben termel majd áramot.
Az új erőmű 60 új munkahelyet teremt. Kapolyi László elmondta, hogy az erőmű teljes élettartamára szól az áramvásárlási szerződés az MVM Trade-del, míg a gázvásárlási szerződést a Gazprom leányvállalatával, a Centrex Hungaria Zrt.-vel 2030-ig szóló lejárattal kötötték meg, de az meghosszabbítható. Az erőmű évi 350 millió köbméter gázt igényel, és ehhez Beregdarócról 50 kilométer hosszú célvezetéket építenek. A Kárpát Energónak garancialevele van a Gazpromtól is a gázellátásra.
További beruházások várhatók a térségben
Az MVM 2007 nyarán lett többségi, 51 százalékos tulajdonosa a vállalkozásnak, amelyben a System Consulting 49 százaléknyi részvénnyel rendelkezik. Az osztrák Meinl International Power cég a System Consulting részesedéséből szerez tulajdont, amely most van folyamatban. Ennek eredményeként az osztrák cégnek 24 százaléknyi részvénye lesz a társaságban. Erre azért van szükség, magyarázta az MTI kérdésére Kapolyi László, hogy a Meinl Power energetikai beruházásaiban részt kapjanak.
Az erőmű megépítése további fejlesztési lehetőséget jelent a térségben. Az MVM várhatóan 25 százalék plusz egy szavazati arányával részt vesz a további 77 millió euró beruházással épülő bioetanol-üzem építésében. A projekt része biomassza feldolgozása is, új technológiával, az úgynevezett lignin cellulóz felhasználásával. Ez további 30 millió euró befektetést igényel és 75 megawatt teljesítményű kapcsolt energiatermelő lesz.
Az erőmű működéséhez szükséges folyóvizet visszaáramoltatják a Tiszába, de a keletkező maradék hőenergiát olyan növényházban használják majd fel, ahol ezer szakképzetlen dolgozót alkalmaznak.