A felsőoktatási intézmények és a felhasználói szféra kapcsolattartását segítheti a 2010 elejétől induló diplomás-pályakövetés - közölte az Oktatási és Kulturális Minisztérium háttérintézményeként működő Educatio Nonprofit Kft. Uniós támogatás segítségével harminc magyarországi egyetemen és főiskolán indulhat el a program, amelyhez az Educatio szakmai támogatást és központi szolgáltatásokat nyújt. A programhoz kapcsolódóan jövő évtől elindul a www.diplomantul.hu portál is, amely összesíti a pályakezdők számára hasznos információkat és szolgáltatásokat.
A világ több országában már bevált módszer a végzettek karrierjének nyomon követése, elégedettségük mérése a munkaerőpiac nagyon fontos visszajelzése: az intézmények, képzésük alkalmazhatósága, a felvételiző fiatalok pályaválasztása, az oktatási ágazat tervezése vagy a vállalatok egyetemi kapcsolataik kialakítása során kitüntetett figyelmet fordíthatnak a volt hallgatók véleményére és további életpályájuk alakulására.
A központi program részeként az Educatio és az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) elvégzett egy szociológiai felmérést is, amelyben csaknem 8000 egyetemistát, főiskolást kérdeztek meg elhelyezkedési stratégiájukról, munkaerő-piaci várakozásaikról és továbbképzési terveikről. A valamennyi képzésterületre kiterjedő, évfolyam és nemek szerint is reprezentatív kérdőíves kutatás legfontosabb tapasztalata, hogy az egyes szakmák, illetve képzésterületek mentén lényeges eltérések mutathatók ki a diákok elhelyezkedési várakozásai, az első állás megszerzésével kapcsolatos igényei és motivációi terén is. A jövedelem fontos, ám csak az egyik szempont a diákok pályaválasztásában és elhelyezkedési terveiben. A szakterület iránti elköteleződés és a szakmai karrier legalább ilyen fontos. A sokat emlegetett "pályaelhagyás" és "túlképzés" jelensége nem igazolódott a hallgatói kutatás során: az újabban népszerű, ám sokszor előre nehezen felvázolható karrierúttal kecsegtető szakmák (bölcsész, társadalomtudományi, gazdasági) képviselői tisztában vannak a rugalmas munkaerő-piaci alkalmazkodás és a folyamatos továbbképzés szükségességével. A hagyományos és elismert képzésterületek (mérnök, orvos, jogász) képviselői pedig szakmájuk perspektivikusságában nem kételkednek, ám olykor aggódva szemlélik annak alacsony anyagi elismertségét (orvos, pedagógus), írja a Napi Gazdaság.