A SAPARD-forrásokra három területen pályázhatnak a magyar gazdálkodók. Így a mezőgazdasági vállalkozások beruházásainak támogatására, a mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásának és marketingjének fejlesztésére, továbbá a vidéki infrastruktúra fejlesztésére és javítására. E célok támogatására Magyarország évente 38 millió eurót kap az Európai Uniótól SAPARD-forrásként - mondta a miniszter. Ehhez az összeghez még hozzájön a magyar kormányforrásból származó mintegy 3 milliárd forint, amelyet az EU-s forrás mellé nemzeti anyagi erőként kell biztosítani.
A miniszter kiemelte: a SAPARD-intézményrendszer nemzeti akkreditációjával lehetővé vált a pályázatok kiírása a három támogatandó területre. Így az FVM SAPRARD-hivatala már ezen a héten a csütörtökön megjelentő Magyar Mezőgazdaságban és az Agrárium című szaklap következő számában közzéteszi a pályázati felhívásokat. A felhívások megjelennek a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Értesítőben, valamint elérhetőek lesznek a minisztérium www.fvm.hu, valamint a SAPARD hivatal www.sapard.fvm.hu internetes honlapokon is.
A megpályázható összegekről Németh Imre elmondta, hogy a beruházási támogatások előzetesen megállapított 40 millió forintos felső határát sikerült 50 millió forintra emelni, ez legfeljebb 30 százalékos vissza nem térítendő támogatást jelent majd a pályázóknak. Továbbá a mezőgazdasági és a halászati termékek feldolgozásának és marketingjének fejlesztésére előzetesen megállapított 80 millió forintos felső határt 100 millió forintra emelték, ami 40 százalékos vissza nem térítendő felső határt jelent.
A vidéki infrastruktúra fejlesztésére és javítására 50 millió forint helyett 60 millió forintos felső határú összeg áll rendelkezésre maximum 75 százalékos vissza nem térítendő támogatásként. Az önerő valamennyi pályázatnál az igénybe venni kívánt összeg 25 százaléka. A mezőgazdasági vállalkozások beruházásainak támogatására november 15-ig lehet pályázni, míg a másik két jogcímre december 1-jéig lehet pályázatokat benyújtani.
A tájékoztatón elhangzott: az Európai Unió a magyar SAPARD hivatalt várhatóan még az igén akkreditálja. Ez az első olyan intézmény lesz Magyarországon, amely teljes körű kompetenciát szerez az uniós támogatási források odaítélésére. A folyamat Szanyi Tibor politikai államtitkár szerint már csupán technikai és adminisztratív jellegű.
Zöldréti Attila, a SAPARD hivatal elnöke azt javasolta a pályázóknak, hogy menjenek be a hivatal területi irodáiba pályázataik elkészítése előtt, ahol tanácsokkal látják el őket a sikeres pályázat érdekében. A SAPARD hivatalnak hét regionális irodája működik Magyarországon az úgynevezett statisztikai régiók központjaiban: Szegeden, Miskolcon, Kaposvárott, Nyíregyházán, Veszprémben, Zalaegerszegen és Budapesten.
Indulnak a SAPARD programok
Megtörtént a SAPARD intézményrendszer nemzeti akkreditációja, amely nyomán kiírhatók a pályázatok, és a magyar gazdák várhatóan még az idén SAPARD-pénzekhez juthatnak - jelentette be Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.