3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A benchmarking nemzetközileg elfogadott módszertan a helyzetelemzésre és értékelésre, melynek során olyan modelleket állítanak fel, amelyekből hasznos következtetéseket lehet levonni a jövőben követendő utakra és eljárásokra. A cikkben, melynek alapja Kornai Gábornak, az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Kft. vezetőjének, a Vezető Informatikusok Szövetsége INFO HAJÓ 2002 című konferencián elhangzott előadása, egy informatikai benchmarking tanulmány eredményeit elevenítjük fel.

A költségvetés megoszlása szintén beszédes mutató lehet. Ha a termelővállalatok felől a szolgáltató, „szakértő” (pénzügyi, IT és távközlési vállalatok) felé haladunk, elmondható, hogy a vállalatirányítási és szakértői rendszerek súlya egyre csökken, helyét sokkal inkább a CRM megoldások veszik át. A e-business és wireless megoldásokra költött pénzösszeg nagysága szektoroktól független, általában az adott vállalat profiljától függ. A költségvetés konkrét feladatok között a legnagyobb arányt tekintve a magas beruházási költségének köszönhetően a hardver viszi el, ami a teljes költségvetés majdnem egyharmadát jelenti. A másik nagy szeletet szoftverre költik a vállalatok, illetve a költségvetés egyötödét külső szolgáltatókkal kötött szerződések teszik ki. A külső szolgáltatások jelentős részben tanácsadáshoz, rendszerintegrációhoz kötődnek. Emellett a support kap még nagy szerepet, míg az outsourcing költségek elenyészőnek tekinthetőek.

2002-es árakon számolva világszerte az IT költségek egy alkalmazottra lebontva a pénzügyi és távközlési szolgáltatók estében 3,8-5,2 millió forintnak megfelelő összeg. Emellett meglepő, hogy a termelő vállalatok egy főre eső fajlagos IT költsége alig marad el ettől: 3,5 millió forintnak felelő meg. A nagy lefedettségnek köszönhetően a távközlési (79%) és bankszektorban (75%) ez majdnem megegyezik az egy felhasználóra eső IT költségaránnyal. Az IT személyzet egy tagjára világszerte a legfejlettebb iparágakban 45-50 millió forintnyi összeg jut.

Az informatikusok jövedelmére két tendencia jellemző: bizonyos konvertálható tevékenységek esetében a külföldi és belföldi informatikusok jövedelme közötti különbség csak az általános gazdasági helyzetnek és árszínvonalnak megfelelő eltérés. Ez tapasztalható a hardver üzemeltetés, beszerzés és az oktatás (!) területén. Nőnek a különbségek, ahogy a ranglétrán feljebb haladunk, így a kutatás-fejlesztés, adatbányászat esetében. A hierarchia csúcsán tapasztalható a legnagyobb eltérés: tervezés-menedzsement és kapcsolatmenedzsment esetén a nyugati szakemberek fizetése elérheti a magyar kollégák 10-12 szeresét is.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!