A Delo ukrán üzleti lap most egy ottani ügyvédi iroda vezetőjét idézi, aki szerint sérti az ukrán törvényeket, hogy a System Consulting (SC) nem közvetlenül Magyarországon adja el az Ukrajnában vett villamos energiát, hanem egy vele azonos nevű, amerikai offshore cégen keresztül.
"Nem igaz, hogy az amerikai társaság bevonásával megsérteném az ukrajnai törvényeket" - szögezte le a lapnak Kapolyi László. Hozzátette: az amerikai céget kereskedelemtechnikai okból vonta be az üzletbe. Az áramimport indulásakor érvényes magyarországi törvények szerint két magyar társaság - jelen esetben a hazai System Consulting és az MVM - nem köthetett devizaszerződést, holott az ukrán eladóval, az Ukrintenergóval a magyar System Consulting állt szerződéses kapcsolatban. Az amerikai cég bevonása hónapokkal le is rövidítette a tranzakciók idejét. Az amerikai System Consulting az Egyesült Államokban adózik, 35 százalékos jövedelemadót fizet - mondta Kapolyi.
A Delo idézi azokat a magyarországi ellenzéki megállapításokat is, amelyek szerint a System Consulting gyanúsan olcsón vásárolja az ukrán áramot. Az ukrán fűtőanyag-ipari és energetikai minisztérium szóvivője viszont arra emlékezteti a lapot, hogy a magyarok jelentős beruházásokat hajtottak végre az ukrán rendszertől független burstini erőműben.
Új szereplő a piacon
"A System évente növekvő árat fizet az ukrán áramért, egy képlet alapján. A képletet most először az eladó Ukrintenergo jelentősen megváltoztatta" - mondta Kapolyi László. A 2007-re vonatkozó ár alapja az ukrán villamos energia piaci ellenértéke, holott a burstini erőmű továbbra sem része az ukrajnai rendszernek.
A végső árról az ukrán sajtó úgy értesült, hogy az kilowattóránként négy cent. Kapolyi László azt mondta, ennél többet fizet, de az ár nagyságáról csak csak annyit közölt: az még így is jóval olcsóbb az európai piaci áraknál. Az ukrán-magyar üzlet hatásáról annyit lehet tudni, hogy általa az MVM a versenypiacinál harminc százalékkal olcsóbban tudja kínálni a közüzemi áramot.
A Világgazdaság információi szerint a rivális új szereplő, az EMFESZ nyolc centet fizet az általa behozott száz megawatt ukrán áramért, s még ezt is versenyképesen tudja eladni a magyar piacon. Volt vevője, sőt rövid időre importkapacitása is további száz megawattra. Végül azért kellett beérnie száz megawattal, hogy a System Consulting 250 helyett 350-et kaphasson.