Külföldön már nikotintesztekkel szűrik a dolgozókat
Jelentősen eltér az amerikai és az európai gyakorlat a káros szokás engedélyezésével kapcsolatban. Míg az USA-ban egyes körzetekben az emberek saját lakásukban sem gyújthatnak rá, addig a nyugat-európai országokban már bevált gyakorlat, hogy a cigaretta árának emelésével hatékonyan lehet küzdeni a dohányzás ellen. Ez a kelet-európai országokban egyelőre még csak utópia.
Önmagában a cigaretta ára nem sokat árul el az adott ország prevenciós politikájáról. Sokkal többet mond, ha a cigaretta árát "átváltjuk" munkaidőre, azaz megnézzük, hogy mennyit kell dolgozni egy doboz cigarettáért.
Kirúgják a zugdohányosokat
Az Egyesült Államokban egyébként lassan akár "A dohányzás munkanélküliséget okozhat" felirat is rákerülhetne a cigarettásdobozokra, mivel egyre több cégnél vezetik be a nikotinteszteket, a zugdohányosokat pedig - mintegy húsz szövetségi államban - az elbocsátás veszélye fenyegeti. Ez esetben nem csak arról van szó, hogy "lapátra kerül", aki megszegi a munkahelyi füstölés szigorú tilalmát. Azok is megütheti a bokájukat, akik otthon dohányoznak, és a kötelező vizsgálaton szervezetükben nikotint találnak.
Körte Ildikó
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Hátrányba kerülhetnek a dohányosok álláskeresésnél
Munkahelyi dohányzás: kevesebb munka ugyanannyi pénzért
Fújhatják a dohánygyártók a remélt profitot