Miközben a világ legnépesebb országa a Hay táblázatainak élén található, addig Magyarország a sereghajtók között lelhető fel, nálunk rosszabb előjelekkel csak a szaudi fehérgallérosoknak kell szembenézniük. Ami a magyarországi várakozásokat illeti, az adminisztratív alkalmazottaknak 1,3 százalékos, a szakértőknek és a felsővezetőknek pedig 1-1 százalékos reálbércsökkenést valószínűsítenek a HR-es szakemberek.
A magyaroknál sokkal jobban járnak a környező kelet-európai dolgozók, mint azt a Management Issuenak Scott Marlowe, a Hay Group csehországi ügyvezető igazgatója elmondta: "a kelet-európai bérek növekedése a régió dinamikus gazdasági fejlődését tükrözi". A szakértő szerint míg a fizikai és adminisztratív munkákat végzők bére sokkal alacsonyabbról indul, a vezetők bérszintje közel van a nyugat-európai szintekhez.
A régió nyertese idén Bulgária lehet, részben az alacsony kiindulási alapnak köszönhetően mindhárom munkaköri kategóriában négy százalék feletti béremelkedést várnak. A legjobban a nagyfőnökök járnak, a Hay szerint reálértékben 7,8 százalékkal kapnak majd többet, míg az adminisztratív beosztásban dolgozók "csupán" 4,3 százalékkal magasabb összegre számíthatnak.
Szlovákiában és Litvániában is jó idő köszönt a fehérgallérosokra, mindkét ország az öt legnagyobb béremelésre számító államok között található. Szlovákiában átlagosan 5,5 százalékos reálbéremelést várnak, míg Litvániában az adminisztratív alkalmazottaknál 5,3, a szakértőknél 5,6, a felsővezetők esetében pedig 6,1 százalékos emeléssel számol az elemzés. A fizetések Romániában is lendületesen növekednek, mindhárom szinten átlagosan 3,1 százalékos reálbér-növekedés várható.
A keleti vezetők számára külön jó hír, hogy az itt tapasztalható alacsonyabb megélhetési költségeknek köszönhetően, a helyi felsővezetők bérének vásárlóereje sokkal nagyobb mértékben nő, mint nyugati társaiké.