4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a vezetők egy része tűzzel-vassal irtja a munkahelyekre beszivárgó játékokat, egyre több szakember állítja: helyük van a vállalati struktúrában. Természetesen egy vállalat nem játszótér, de az ilyen szerek megfelelő egyensúly mellett mind a dolgozók fejlesztésében, mind a rekreációjukban hasznos eszköznek bizonyulhatnak.

Egy-egy játszma mindenképp építő jellegű

A hazai cégvezetők egy része ma még nem tud mit kezdeni a hagyományostól eltérő módszerekkel, nem véletlen, hogy a játékok használata tabunak számít, mondta el az mfor.hu-nak Murányi András IQ Consulting szervezetfejlesztő vállalat K+F vezetője. A probléma kapcsán a szakember úgy véli, hogy a mai, tudásalapú gazdaságok megújult igényeihez a vállalatok sok esetben még nem alkalmazkodtak.

Igaz ez a munkatársak fejlesztésére és rekreációjukra is. A hazai HR-vezetők még mindig a hagyományos, face-to-face módszereket igénylik, miközben a problémák egy részére az elektronikus vagy játékos módszerek sokkal hatékonyabb megoldást nyújtanak.

Európa még idegenkedik

Igaz Európa más országaiban sem sokkal jobb a helyzet. A legnyitottabbak cégekkel Észak-Amerikában lehet találkozni, ahol az innovatív módszerek évek óta jelen vannak, és immár külön piaca alakult ki a "komoly játékok" (serious play) módszerének. Kifejezetten oktatási célokra egyre több játékot fejlesztenek, vagy meglévők ilyen típusú alkalmazását vezetik be az Egyesült Államokban.

Kontinensünkön az Egyesült Királyságban jellemző a játékok munkahelyi, oktatási jelenléte, más országokban viszont többnyire megragadt az akadémiai viták és elméletek szintjén, tájékoztat Murányi András. A szakember emellett kiemeli az új és a régi módszerek kapcsán az eredmények mérésének promlémáját is.

Jót tesz egy kis játék

A játékok pozitív szellemi és lelki hatását több felméréssel is alátámasztották az elmúlt években. A hollandiai Utrecht Egyetemének professzora, Jeffrey Goldstein szerint például hibás az a vezetői szemlélet, amely az internet korlátozása és a játékok kitiltása mellett áll. A kutató úgy találta, hogy a játék pozitívan befolyásolja a dolgozók hangulatát, és a lógások számát is csökkenti.

Felmérésében vállalati dolgozók egy részének engedélyezték a pasziánsz és aknakereső használatát, míg a kontrollcsoportoknál letiltották. Az eredmény a munka és szakmájuk iránti érzéseiket mérte. "A játszó csoportok fejlődést mutattak mindkét területen" - mondta Goldstein. Egy pasziánsz kirakása megtörheti a nap egyhangúságát, és segít a kikapcsolódásban a további bonyolult munkafolyamatok előtt.

A sudoku átkapcsol

A holland professzor eredményeit a gyakorlatban alkalmazza a március végén Prágában megrendezendő Sudoku világbajnokságra utazó magyar csapat egyik tagja, a diplomata Madarassy Pál is. Mint az mfor.hu-nak elmondta: "A logikai játékok a rekreációs célokhoz csak speciálisan segítenek hozzá. Egy sudoku ábra kitöltése nem pihentet, az embernek használnia kell az agyát, cserébe sikerélményt kap, illetve valóban, megtörhető vele a nap egyhangúsága, egyéb munkafeladat előtt átkapcsolja az embert a számkeresés más megközelítésű gondolkodásra. Természetesen aktív pihenésnek tekintetjük a játékot, akárcsak egy jó sakkpartit."

A sikerélmény azonban a munkahelyen egyre fontosabb, ezen a véleményen volt korábban a Világgazdaságnak nyilatkozva Laczkó Emőke egészségszociológus. "Egy konfliktus, egy probléma kezelése éppúgy növeli az örömérzetünket, mint egy nehéznek vélt feladat megoldása. Bármilyen furcsán hangzik, de a vidám hangulatú munkahelyi légkörben végzett napi rutin is boldogsághormont szabadít fel ugyanúgy, mint a kávészünetben folytatott jóízű beszélgetés vagy épp egy gyors pasziánsz a számítógépen" - állította a szakember.

Csapatépítő jellege is van

Az egyszerűbb játékok (legyen szó passziánszról vagy sudokuról) szórakoztatóak, és szociális előnyei is vannak, derül ki a már idézett holland kutatásból. Jeffrey Goldstein korábban idősek otthonában végzett felmérést, és megállapította, hogy sok játék javította a kognitív képességeket (felismerést) és az általános közérzet is jelentősen nőtt.

A játékok szociális hatása kapcsán a diplomáciai területen dolgozó Madarassy Pál némileg szkeptikusabb véleményt fogalmazott meg. Szerinte a kapcsolatépítésben a logikai játékok nagyjából úgy vannak jelen, mint a viccmesélés. "Ha hall az ember egy jó viccet, vagy egy trükkös feladványt, akkor tudja, hogy a munkahelyén vagy más kapcsolataiban ez bizonyos embereket érdekel, másokat nem." Vagyis épp úgy működik, mint a közös, munka utáni sportolás: akik elmennek focizni hetente, egyfajta csapatépítésen is kersztülmennek, aki pedig nem tart velük, értelemszerűen kimarad ebből.

Király Béla

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!