Tavaly decemberben kissé csökkent a GKI Gazdaságkutató Rt. szezonális hatásoktól megtisztított konjunktúraindexe. Ezzel folytatódott a tavalyi év egészére jellemző stagnálás. Ezen belül azonban az év során inkább emelkedő üzleti bizalmi index mérséklődött, a lakossági viszont megugrott, s ismét elérte a tavaly januári szintet.
Az ipari várakozások nem változtak novemberhez képest, ezen belül azonban kissé bizonytalanabb lett a jövő megítélése. A kereskedelmi cégek viszont sokkal pesszimistábbá váltak decemberben: erőteljesen romló értékesítési lehetőségekről és megrendelési szándékról adtak számot.
A lakossági bizalmi index értéke a tavalyi év utolsó hónapjában igen jelentősen, 8 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Ezzel megtört az év során jellemző, folyamatosan romló tendencia. A háztartások decemberben sokkal kedvezőbbnek ítélték saját pénzügyi helyzetüket, mint novemberben, s az elkövetkező tizenkét hónapban is javulásra számítottak. A tizenkét havi inflációt az előző évivel azonosnak érzékelik. Ugyanakkor az elkövetkező tizenkét hónapra lassuló fogyasztói árnövekedésre számít a lakosság, amely egyben a munkanélküliség enyhe növekedését várja.
Decemberben -- egy gyengébb hónap után -- kissé élénkült a tartós fogyasztási cikkek vásárlása, s a válaszok alapján az idén keresletbővülésre lehet számítani. Erősödött a lakossági megtakarítási szándék. A háztartások -- amelyek közel fél éven át helyzetük romlását érzékelték -- decemberben már csökkenő mértékű eladósodásról, illetve növekvő megtakarításokról adtak számot.
A hét régió közül egyedül a Dél-Dunántúlon romlottak a lakosság várakozásai.
Javuló lakossági, romló üzleti várakozások
Az év során inkább emelkedő üzleti bizalmi index mérséklődött, a lakossági viszont megugrott, s ismét elérte a tavaly januári szintet.