Az Egyesült Államokban foglalkoznak a legtöbbet hazánkkal és ott születik a legtöbb pozitív cikk is rólunk. A németeket az Európai Unióval való viszonyunk érdekli, és előszeretettel írnak publicisztikákat Magyarországról – derült ki a Nézőpont Intézet Médiaműhely elemzéséből, amely Magyarország 2012-es megjelenését vizsgálta a világsajtóban.
A Nézőpont Intézet által vizsgált világsajtóban a 2012-es évben 3659 alkalommal jelent meg cikk Magyarországról, amely átlagosan havi 305 média-megjelenésnek felel meg. Első ilyen elemzés révén ugyan nincs viszonyítási alap, de ezek tükrében úgy látják, hogy a vizsgált időszakban a nemzetközi média intenzív figyelmet szentelt a Magyarországról szóló politikai és gazdasági híreknek. A híraktivitás azonban nem volt kiegyensúlyozott az év során, az egyes hónapok megjelenésszámai jelentősen eltértek egymástól. A maximális havi megjelenésszám 702 darab volt januárban, míg májusban csupán 179 megjelenést regisztráltak.
A háttérben az áll, hogy januárban több nagy horderejű ügy egyszerre szerepelt a nemzetközi média napirendjén, úgymint a január elsejével hatályba lépett Alaptörvény, a közjogi változás ellen rendezett demonstrációk, a Magyarországgal szemben megindított kötelezettségszegési eljárások, az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások, valamint az Európában példátlan kormánypárti felvonulás. Ehhez képest májusban a világsajtó kevesebb, inkább belpolitikai jelentőséggel bíró ügyeket tárgyalt, ilyenek például az adópolitikai változások és az új köztársasági elnök, Áder János megválasztása.
A cikkek polaritása kedvezőtlenül alakult a tavalyi esztendőben: azok 46,5 százaléka negatív, 47,7 százaléka semleges, míg csupán 5,8 százaléka volt hazánkra nézve pozitív. Az ország nemzetközi összképében ugyanakkor javuló tendencia figyelhető meg, ugyanis míg a negatív cikkek aránya az év elején 57,1 százalék volt, addig az év végén ez a mutató 30,2 százalékon állt. A világsajtóban nincs sok pozitív történet Magyarországról, de a Magyarország-kép mindenképpen konszolidálódott – jegyzi meg az elemzés. Számszerűen és arányait tekintve is az amerikai sajtó közölte a legtöbb pozitív hírt hazánkról (az amerikai megjelenések 10,5 százaléka volt kedvező), számszerűen a legtöbb negatív cikket pedig a német média jelentette meg.
Az elemzést bemutató sajtótájékoztatón Kumin Ferenc nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy vannak államok, ahol kifejezetten pozitív Magyarország-kép van a sajtóban, példaként Lengyelországot említette.
A felmérés kapcsán Antal Zsolt, a Nézőpont Intézet Médiaműhely vezetője és az Intézet szakértői azt is hangsúlyozták, hogy a sajtóban megjelenő írásokra az éppen aktuálisan felkapott témák erősen hatnak. Sok cikk foglalkozott az úgynevezett „demokráciakérdéssel”, a szélsőjobboldali tendenciákkal, az ellenzékkel, valamint Ramil Safarov kiadatásával, amelyek kapcsán a publikált írások többsége – még ha esetenként tárgyi tévedéseket is tartalmaztak – elmarasztaló véleménnyel voltak hazánkról.
Mint azt a helyettes államtitkár hangsúlyozta az általa vezetett szervezetet tavaly nyáron hozták létre, és céljuk nem a külföldi sajtó munkatársainak befolyásolása, hanem azok tájékoztatása. Az egyes történések jellemzően determinálják az írások hangnemét, ám ha a születő cikkek nem publicisztikák, hanem tényszerű hírek, vagy elemzések, azzal ők már elégedettek lennének.
A Magyarországról szóló cikkek közül 1671 hírösszefoglaló volt, ami 45,7 százalék az összes írás tükrében, a tudósítások száma pedig 1070 volt, ez 29,2 százalékot jelent. A vizsgált világsajtóban összesen 534 véleménycikk kapott helyet, és 207 blogbejegyzés jelent meg.
A legtöbb megjelenést a két angolszász hírügynökség tette közzé, amely az egyes országok világsajtójának összesített megjelenés-számát is befolyásolta. Az amerikai Bloomberg hírügynökség 429, a brit Reuters 319 cikket írt összesen Magyarországról. A Bloomberg kiemelt érdeklődésének oka, hogy azonos súllyal kezeli a politikai és gazdasági témákat. Ráadásul nemcsak a fajsúlyos gazdasági híreket jelenteti meg, hanem a kisebb jelentőségű gazdasági statisztikákat is. Ezzel szemben az osztrák Standardban 250, az amerikai Wall Street Journalban 239, míg a Frankfurter Allgemeine Zeitungban „csak” 202 írás jelent meg hazánkról.
MTI